علیه سیاست‌های جنگ‌ طلبانه و برای صلحی پایدار

  • آبان ۲۹, ۱۴۰۲
  • دیدگاه غیر فعال شده است
سعیدی حسن

 

حسن سعیدی،
زندان اوین

بعنوان یکی از فعالین کارگری زندانی و‌ یک پدر در اسارتگاه اوین، یکی از سمبل‌های سرکوب و خفقان در ۵۰ سال اخیر در ایران، بشدت و بطور فزاینده نگران و شوکه نسبت به قتل عام مردم بی‌دفاع در غزه و بخصوص هزاران کودک هستم.

با وجود سرکوب بی‌امان جنبش کارگری ایران توسط جمهوری اسلامی در بیش از چهار دهه، و با وجود اخراج، زندان و اذیت و آزار ما و‌ خانواده‌هایمان توسط این حکومت، جنبش ما همواره از مدافعین کارگران و زحمتکشان و‌ مردم ستم دیده در دنیا بوده و‌ خواهد بود. همبستگی بین‌المللی با زحمت‌کشان و‌ مردم‌ محروم‌ جهان برای ما فقط یک انتخاب نیست بلکه وظیفه‌ای است انسانی و بنیادی. بی جهت نیست که تشکلات و فعالین کارگری در اکثریت کشورهای جهان ضمن محکوم‌ کردن کشتار غیرنظامیان توسط دولت اسرائیل و‌ حماس، بطور روزافزون کشتار بیش از ۱۳ هزار مردم غیرنظامی در نوار غزه طی شش هفته گذشته توسط ارتش اسرائیل که شامل بیش از ۸ هزار کودک و زن می‌باشد را به مثابه نسل‌کشی و نقض فاحش کلیه قوانین بین‌المللی محکوم کرده‌اند و صدها قطعنامه علیه جنگ و برای آتش بس فوری طی روزهای اخیر تصویب نموده‌اند. سندیکای کارگران شرکت واحد از این قطعنامه‌ها و بطور مشخص فراخوان اکثریت تشکلات‌ کارگری و انسان دوست در جهان برای توقف فوری کشتار غیرنظامیان، آتش‌بس فوری، خاتمه جنگ، خروج نیروهای نظامی و‌ وابسته به دولت اسرائیل از تمامی مناطق اشغالی و به رسمیت شناختن حق تعیین سرنوشت برای مردم فلسطین حمایت کرده است و امیدوارم شاهد گسترش این‌فراخوان‌ها برای آتش‌بس فوری باشیم.

صلح پایدار در منطقه به نفع بشریت و جنبش‌های آزادی‌خواه و عدالت‌طلب مردمی، از جمله جنبش کارگری، در ایران و کلیت خاورمیانه است. در عین حال صلح پایدار و حل عادلانه مسئله فلسطین به زیان منافع سیاسی، اقتصادی و‌ نظامی کلیه قدرت‌های جهانی و‌ منطقه‌ای است که برای هیچ‌کدامشان نکبت (فاجعه انسانی) جدید و خونبارتری که مردم غزه دچارش شده‌اند ذره‌ای اهمیت ندارد و به مسئله فلسطین و‌ آوارگی فلسطینیان اساسا بعنوان بخشی از سیاست‌ها و دعواهای قدرت و‌ جنگ‌های نیابتی‌شان می‌نگرند.

حمایت از آتش‌بس فوری حمایت از هیج‌ حکومتی، از جمله‌ جمهوری اسلامی، نیست و‌ به هیچ عنوان نباید چنین باشد. اشتباه‌ مهلکی که به نحوی توسط عده‌ای دارد تکرار می‌شود از یک سو توهم نسبت به دولت و ‌ارتش اسرائیل و‌ آمریکا است که برای مردم‌ ستم‌دیده ایران آزادی به ارمغان بیاورند و‌ از سوی دیگر یکی دانستن مردم قتل عام شده فلسطین با نیروهای مسلح حماس و‌ جهاد اسلامی می‌باشد. این توهمات مخرب و‌ خطرناک هستند و مردم ایران و ‌منطقه بارها شاهد ضربات توهماتی از این قبیل بوده‌اند. نه دولت‌های اسرائیل و‌ آمریکا دل‌شان به حال مردم ایران و ‌منطقه سوخته و ‌نه جمهوری اسلامی دلسوز واقعی مردم فلسطین است. تکیه ما کماکان باید بر سازمان‌دهی جمعی و‌ از پایین و تنها در میان طبقه کارگر و مردم آزادی‌خواه و برابری‌طلب و صلح دوست ایران، منطقه و‌ جهان باشد که اجازه به گسترش سیاست‌های جنگ‌طلبانه و‌ میلیتاریستی، اشاعه نفرت، نژادپرستی و دگرستیزی، از جمله یهودستیزی، عرب ستیزی و فلسطینی ستیزی، از هیچ سو‌ ندهیم.

سیاست‌های جنگ‌طلبانه و میلیتاریستی از هر سوی را محکوم‌ کنیم، و‌ برای برقراری عدالت، آزادی و صلحی پایدار و‌ کلیه ملزومات آن بکوشیم.

حسن سعیدی،
زندان اوین
۲۹ آبان ۱۴۰۲

قبلی «
بعدی »
%d