اخبار زندان

  • آبان ۱۲, ۱۴۰۲
  • دیدگاه غیر فعال شده است
زندانیان، اخبار

یک زن زندانی در زندان یاسوج اعدام شد
خبرگزاری هرانا – حکم یک زن زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، سحرگاه چهارشنبه دهم آبان ماه در زندان یاسوج به اجرا در آمد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه چهارشنبه دهم آبان، یک زندانی در زندان یاسوج اعدام شد.
هویت این زندانی “مریم فروغ منش، شهروند اهل دهدشت” توسط هرانا احراز شده است.
بر اساس گزارشاتی که به دست هرانا رسیده است، خانم فروغ منش پیش تر از بابت اتهام قتل بازداشت و سپس توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بود.
تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانی توسط مسئولین زندان و نهادهای متولی اعلام نشده است.
بر اساس گزارش سالانه  مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران  در سال ۲۰۲۳، دستکم ۶۵۹ شهروند از جمله ۱۷ زن و یک کودک-مجرم اعدام شدند که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، حدود ۲۴ درصد افزایش داشته است. از میان اعدام شدگان، اعدام هفت نفر در ملا عام صورت گرفته است. همچنین طی تاریخ مذکور ۱۶۴ نفر به اعدام محکوم شده اند، که از این تعداد ۲ نفر به اعدام در ملاعام محکوم شدند

گزارشی از آخرین وضعیت رضا محمدحسینی در زندان اوین
خبرگزاری هرانا – رضا محمدحسینی، متهم سیاسی، علیرغم گذشت شش ماه از زمان دستگیری، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان اوین بسر میبرد. آقای محمدحسینی امروز پنجشنبه یازدهم آبان ماه، توسط مسئولین زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت.
یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این زندانی سیاسی سابق اظهار کرد: “امروز پنجشنبه یازدهم آبان ماه، آقای محمدحسینی در حین مکالمه با تلفن توسط ۳ تن از مسئولان زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. هم اکنون او از ناحیه قفسه سینه و دنده آسیب دیده است.”
به گفته این منبع مطلع، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات رضا محمدحسینی قرار بود در روز چهارشنبه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی عموراد برگزار شود که وی به دلیل اجبار به پوشیدن لباس زندان در زمان انتقال، از حضور در جلسه دادگاه امتناع کرد.
این متهم سیاسی پیشتر در روز دوشنبه یازدهم اردیبهشت توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و سپس به بازداشتگاه یک-الف سپاه پاسداران و سپس به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد.
پرونده آقای محمدحسینی پس از تفهیم اتهام وی، به شعبه سوم بازپرسی دادسرای اوین ارجاع داده شده بود.
رضا محمدحسینی پیشتر نیز از بابت فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت را داشته است. وی در تاریخ بیست و ششم بهمن ماه ۱۴۰۱ از زندان رجایی شهر کرج آزاد  شده بود

تمدید قرار بازداشت هشت شهروند در تبریز
خبرگزاری هرانا – حسین آزادی، امیرحسین آقایی، سید محمدرضا موحد، آراز ابراهیم‌ نژاد، جواد سودبر، علی بابایی، داود شیری و مهرداد قادری شهروندان اهل تبریز کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر بسر میبرند. اخیرا قرار بازداشت این شهروندان به مدت یک ماه دیگر تمدید شده است.
یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این شهروندان به هرانا اطلاع داد: “اخیرا قرار بازداشت موقت آقایان آزادی، آقایی، موحد، ابراهیم‌ نژاد، سودبر، بابایی، شیری و قادری به مدت یک ماه دیگر تمدید شده است.”
آقای آزادی در تاریخ یکم مهرماه، توسط نیروهای امنیتی در شهرک باغمیشه تبریز بازداشت شد. همچنین امیرحسین آقایی و سیدمحمدرضا موحد در تاریخ بیست و دوم شهریورماه در تبریز بازداشت شدند. از سوی دیگر، بازداشت آراز ابراهیم‌ نژاد، جواد سودبر، علی بابایی و داود شیری روز چهارشنبه بیست و دوم شهریور ۱۴۰۲، توسط نیروهای امنیتی در تبریز صورت  گرفته است. علاوه بر این آقای قادری روز جمعه بیست و چهارم شهریور ماه در تبریز بازداشت شده است.
داود شیری و جوادسودبر  پیش از این نیز به واسطه فعالیت های خود سابقه بازداشت و برخورد قضایی را داشته اند.
سیدمحمدرضا موحد ، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته حقوق بین الملل پیشتر در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ بازداشت و پس از چندی با تودیع وثیقه آزاد شده بود.
تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی حاصل نشده است

بابک مرادی فر در تهران بازداشت شد
خبرگزاری هرانا – بابک مرادی فر، فعال سیاسی روز چهارشنبه دهم آبان، پس از مراجعه به دادسرای اوین بازداشت شد.
بازداشت آقای مرادی فر در پی احضار و مراجعه به دادسرای اوین صورت گرفته است.
اخیرا آقای مرادی فر با گشایش پرونده قضایی جدید با اتهاماتی همچون تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی در دادسرای اوین مواجه شده است.
بابک مرادی فر، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شد. وی در تاریخ هفتم آذر ماه، نهایتا با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.
این فعال سیاسی مدتی بعد توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به تحمل سه سال حبس و بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال و سه ماه حبس محکوم  شد. نهایتا این پرونده مشمول عفو و مختومه اعلام شد

 

قبلی «
بعدی »
%d