اخبار اعتراضات و دستگیریها از ۲۵ خرداد تا ۱۱ تیر ۱۴۰۲

  • تیر ۱۳, ۱۴۰۲
  • دیدگاه غیر فعال شده است
سازمان زندانیان

 

🔸لباس شخصی ها ۱۰ نفر از دانشجویان دانشگاه هنر را  جلوی در دانشگاه با یک وَن بدون پلاک ربودند؛ نیروهای یگان ویژه مستقر تنها نظاره‌گر بودند.

🔸مینا خانی، فعال حقوق زنان متن فارسی نامه سپیده قلیان، زندانی سیاسی، که آن را در پارلمان اروپا خوانده منتشر کرده که قلیان در بخشی از آن نوشت: «هر شکلی از سازش و تسامح با استبداد حاکم و مسیر جمهوری اسلامی نه در جهت تحقق عدالت است و نه هرگز کمکی به حقیقت و حقیقت‌خواهی خواهد کرد.»

🔸برگزاری مراسم زادروز جاویدنام مجیدرضا رهنورد در فرانکفورت مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی توسط ایرانیان آزادی خواه روز جمعه ۲۶ خرداد ۱۴۰۲

🔸لیلا مهدوی، مادر جاویدنام  سیاوش محمودی روز گذشته، بر سر مزار فرزندش مراسم زادروز جاوید نام  مجیدرضا رهنورد را برگزار کرد. جاویدنام سیاوش محمودی، نوجوان ۱۶ساله، در جریان خیزش ملی ایران، ۳۰ شهریورماه در نازی‌آباد تهران، با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به قتل رسید.

🔸روز چهارشنبه ۲۴ خرداد، در پی تیراندازی نیروهای نظامی‌دو شهروند در اطراف شهر گشت واقع در شهرستان سراوان جان خود را از دست دادند.

🔸فرمانده انتظامی سیمرغ از پلمب دو واحد صنفی به دلیل آنچه “عدم رعایت شئونات اسلامی و کشف حجاب” عنوان کرده، خبر داد.

🔸سازمان عفو بین‌الملل با انتشار توییتی ضمن هشدار درباره خطر اعدام قریب‌الوقوع محمد قبادلو نوشت: محمد قبادلو، ۲۲ ساله، که پس از محاکمه‌های به شدت ناعادلانه دو حکم اعدام صادر شد، در خطر جدی اعدام قرار دارد. دیوان عالی کشور درخواست تجدید نظر قضایی برای یکی از احکام اعدام وی را رد کرده است و ممکن است اعدام وی به زودی اجرا شود.

🔸شامگاه جمعه ۲۶ خرداد ۱۴۰۲، نیروهای سپاه پاسداران یک منزل را در روستای لُر از توابع شهرستان اسلام‌آبادغرب محاصره و به رگبار بسته‌اند.

🔸سیاوش قصابیان شهروند کُرد و اهل روستای فیروزیان از توابع ارومیه که روز سه‌شنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۲ به همراه دو برادر به نام‌های امید داسار و فرید داسار توسط نیروهای حکومتی بازداشت شده و سرنوشتشان نامعلوم است.

🔸امروز شنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۲ مردم سرابله (سَراوله) از توابع استان ایلام مقابل ساختمان فرمانداری این شهر برای‌آزادی بی قید و شرط  شش شهروند بازداشت شده در این شهرتجمع کردند‌. آنها اعلام کرده‌اند در صورت عدم آزادی آنها روز دوشنبه را اعتصاب عمومی در این شهر اعلام خواهند کرد.

🔸برهان سعیدی، فعال کارگری اهل سنندج (سنه) پس از سپری کردن یکماه در بازداشتگاه اطلاعات این شهرستان، با تودیع وثیقه پانصد میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

🔸مائدە آدمی مُکری، اهل مهاباد و دانشجوی دانشگاە هنر تهران، توسط نیروهای حکومتی مورد ربایش قرار گرفت. همراه با وی، چندین دانشجوی دیگر نیز ربوده شدند که از هویت آن‌ها تاکنون خبری در دست نیست.

🔸شامگاه جمعه ۲۶ خرداد ۱۴۰۲، در روستاهای دره‌تفی و کانی سانان مریوان میان نیروهای سپاه پاسداران و نیروهای حزب حیات آزاد کُردستان (پژاک) درگیری روی داده و این درگیری هم‌اکنون در جریان است. یکی از اعضای سپاه پاسداران دراین درگیری کشته شده و جسدش به بیمارستان فجر مریوان منتقل شده است.در پی این درگیری‌های مسلحانه که در نزدیکی کوهستان کوسالان شهرستان‌ سروآباد نیز ادامه داشته، یک فروند هلیکوپتر امدادی سپاه پاسداران از سنندج به شهر سروآباد اعزام شده است.گزارش ها حاکی از به آتش کشیدن تعمدی جنگل‌ها و مراتع این منطقه توسط سپاه برای ممانعت از ورود مردم جهت مهار این آتش‌سوزی است.

🔸پرهام نکوطلبان، دانشجوی پزشکی ورودی ۹۷ دانشگاه علوم پزشکی قم، با رای شورای انضباطی مرکزی وزارت بهداشت به چهار ترم محرومیت از تحصیل با احتساب سنوات و تبعید تحصیلی به سمنان محکوم شد.

🔸احضار ناهید شقاقی، فعال حقوق زنان جهت تحمل محکومیت دو سال و سه ماه حبس تعزیری به دادسرای اوین

۱۴۰۲/۳/۲۸

🔸روز گذشته ۲۷ خرداد، سجاد پیرفلک، عموی کیان بازداشت شد. از وضعیت فعلی و محل نگهداری او اطلاع دقیقی در دسترس نیست.

🔸تایماز افسری نویسنده و مترجم در صبح ۲۷ خرداد در خانه خود بازداشت شد.گزارش شده است که او از زندان اوین تماس گرفته و گفته او را کتک زده‌اند.همچنین بر اساس گزارش‌ها ماموران لباس شخصی لوازم الکترونیکی او و اعضای خانواده‌اش را ضبط کردند. ‌هنوز از دلیل بازداشت او، نهاد بازداشت کننده و اتهامات او اطلاعاتی در دست نیست.

🔸سازمان عفو بین‌الملل با انتشار توییتی ضمن هشدار درباره خطر اعدام قریب‌الوقوع محمد قبادلو نوشت: محمد قبادلو، ۲۲ ساله، که پس از محاکمه‌های به شدت ناعادلانه دو حکم اعدام صادر شد، در خطر جدی اعدام قرار دارد.

🔸نسرین ستوده برنده جایزه نوبل آلترناتیو شد این جایزه  در سال ۱۹۸۰ «برای ادای احترام و حمایت از مردان و زنان شجاعی بنیاد نهاده شد که برای حل مشکلات جهانی آستین بالا می‌زنند.

🔸خبرگزاری هرانا،  شنبه ۲۷ خرداد/۱۷ ژوئن به نقل از یک منبع آگاه از انتقال زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی محبوس در زندان اوین، به سلول انفرادی خبر داد. به گفته این منبع آگاه روز شنبه زرتشت احمدی راغب «به‌دستور رئیس زندان اوین» و «به‌دلایل نامعلوم» به یکی از سلول‌های انفرادی منتقل شد.

🔸مائده آدمی مکری دانشجوی نمایش عروسکی دانشگاه هنر که صبح روز ۲۷ خرداد در منزل شخصی بازداشت شده بود، ساعتی پیش آزاد شد.

🔸فاطمه صدری‌فر دانشجوی دانشکده دندانپزشکی‌ دانشگاه علوم‌پزشکی قم، به دو نیسمال منع موقت از تحصیل محکوم شد.اتهام این دانشجو «شرکت در بلوا و آشوب»، و شرکت در جریان اعتصاب یک روزه دانشکده دندانپزشکی بوده‌است.

🔸طوفان توییتری در حمایت از فرهاد نوایی؛ دانش‌آموز ۱۶ ساله اهل روستای ترشکان از توابع مهاباد، که اوایل آبان ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی ربوده شده و کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشت به سر می‌برد. گفته شده مزدوران امنیتی در دوران بازداشت و با شکنجه‌، فرهاد را مجبور به عترافات اجباری کرده‌اند.یکشنبه ۲۸ خرداد ساعت ۲۲

🔸کمال لطفی، پدر شهید رضا لطفی در اعتراض به بازداشت و بلاتکلیفی خود در زندان کامیاران در بیست و سومین روز اعتصاب غذا به سر می‌برد و وضعیت جسمانی وی نامناسب عنوان شده است.وی از۲۸ فروردین ماه در بازداشت به‌ سر می‌برد و تاکنون جزییاتی از دلیل بازداشت و اتهام‌های انتسابی علیه او وجود ندارد.وی پدر شهید رضا لطفی، جوان کُرد ۲۰ ساله است که در جریان انقلاب ۱۴۰۱ در تاریخ ۲۸شهریور به ضرب گلوله سپاه پاسداران در شهر دهگلان کردستان به قتل رسید.

🔸اکبرآزاد فعال اجتماعی و عضو کانون نویسندگان ایران سه‌شنبه ۲۳ خرداد برای تحمل محکومیت دو سال تبعید به دره شهر واقع در استان ایلام فرستاده شد.وی در مراسم گرامی‌داشت روز جهانی زبان مادری در اسفند ماه سال ۱۳۹۲ در منزل مسکونی‌‌اش در «وجی آباد» اسلام شهر بازداشت شد. در سال  ۱۳۹۵ شعبه یک دادگاه انقلاب شهرستان بهارستان او را به تحمل حبس و تبعید محکوم کرد و حکم ظالمانه‌ی دو سال حبس و تبعید او در دادگاه تجدید‌نظر تایید شد. اکبر آزاد ۶۷ سال دارد و به بیماری دیابت مبتلاست.کانون نویسندگان ایران صدور چنین احکام ظالمانه‌ای را مصداق نقض آشکار آزادی بیان و ستم در حق همه‌ی کسانی دانسته که می‌خواهند به زبان مادری خود بگویند و بنویسند و منتشر کنند.

🔸مهدی یراحی،‌ خواننده در حمایت و همبستگی با دانشجویان دانشگاه هنر تهران، بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر را در توئیتر خود منتشر کرد و نوشت: «از زخمی که شهریور دهن باز کرد هنوز خون می‌چکد. و ما ایستاده‌ایم.در پی سرکوب و افزایش فشارهای امنیتی بر دانشجویان دانشگاه هنر بسیاری از هنرمندان با انتشار مطالبی در شبکه‌های اجتماعی از این دانشجویان حمایت کرده و سرکوب دانشجویان و آنچه در دانشگاه هنر صورت گرفته است را محکوم کرده‌اند

🔸کانون نویسندگان ایران و دانشجویان دانشگاه هنر و معماری پارس ، دانشجویان دانشگاه امیر کبیر و دانشجویان خواجه نصیرالدین طوسی و دانشگاه علم.و صنعت و ..سرکوب اعتراضات دانشجویان دانشگاه هنر را محکوم کردند و در حمایت از این دانشجویان بیانیه دادند.

۱۴۰۳/۳/۲۹

🔸هیمن مصطفایی زندانی سیاسی محکوم به اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. این خطر وجود دارد که او را برای اجرای حکم اعدام منتقل کرده باشند. روز دوشنبه ۲۹ خردادماه ۱۴۰۲، هیمن مصطفایی زندانی سیاسی محکوم به اعدام زندان سنندج به سلول انفرادی منتقل شده است. او متهم است که یک عضو سپاه پاسداران را کشته است.به گزارش هه نگاو نیوز قرار است او را در روز ۳۱ خردادماه ۱۴۰۲، اعدام کنند. این در حالیست که خانواده سپاهی کشته شده مخالفت خود را با اجرای حکم اعدام کرده اند. اما دستگاه قضاییه اصرار بر اجرای حکم اعدام دارد.

🔸عبدالله احمدپور، در مهاباد توسط نیروهای امنیتی در محل کارش بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل  شد. او برادر کمال احمدپور از شهدای راه آزادی اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ است.

🔸تجمع شماری از بازنشستگان مخابرات امروز دوشنبه بیست و نهم خرداد ماه  در استان‌های خوزستان، گیلان، خراسان رضوی، بندرعباس ، شهرکرد، لرستان، خراسان شمالی و استان مرکزی برگزار شد. این اعتراضات به دلیل  عدم رسیدگی به مطالبات این بازنشستگان با سر دادن شعار‌هایی اعتراضی در مقابل ساختمان مخابرات این شهرها شکل گرفت.

🔸زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی محبوس در زندان اوین، در اعتراض به انتقالش به سلول انفرادی از روز یکشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۴۰۲، در زندان اوین دست به اعتصاب زد.

🔸مریم جلال حسینی، شهروند ساکن تهران توسط شعبه دو دادسرای اوین، از اتهام انتسابی تبرئه و از زندان قرچک ورامین آزاد شد. بر اساس حکمی که در روز دوشنبه بیست و دوم خردادماه، توسط شعبه دو دادسرای اوین به ریاست قاضی حاج مرادی صادر و به وی ابلاغ شده، خانم جلال حسینی از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” تبرئه شد.

🔸زنی از سوی  یکی از شعب دادگاه کیفری از بابت اتهام “عدم رعایت حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی” به ۲۷۰ ساعت انجام خدمات نظافتی رایگان، روزانه به مدت چهار ساعت در ساختمان وزارت کشور و زیر مجموعه های آن از قبیل استانداری و ادارات وابسته، محکوم شده است.

🔸هاشم ساعدی، پدر سارینا ساعدی، نوجوان ۱۶ ساله اهل سنندج و از جان باختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، علیرغم گذشت ده روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد.  آقای ساعدی به دلیل عدم توانایی مالی تامین وثیقه، همچنان در بازداشت بسر میبرد.

🔸پیرو نامی و قبال امرادی، فعالین صنفی معلمان توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب اهواز هرکدام به پرداخت دو میلیون و پانصد هزار تومان جزای نقدی بدل از سه ماه حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین به گفته فرزانه زیلابی، وکیل دادگستری برای آقای سیامک صادقی‌ چهرازی قرار عدم صلاحیت به شایستگی مرجع صالح صادر و برای کوکب بداغی، علی کروشاتی، صادق ناصری، زهره بختیاری، شهریار شیروانی نیا، معین زرگانی، بهنیا بهمئی‌ نژاد و عماد رفیعی حکم برائت صادر شد.

🔸ماموستا سید محمد امین پارسا، امام جمعه و جماعت مسجد شهرک پیرانشهر به دلیل حمایت از خیزش اعتراضی «زن، زندگی، آزادی» با دخالت سپاه پاسداران از مسجد اخراج شد.

🔸امیرعلی موسی‌کاظمی، کودک دو ساله‌ای  است که که ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ با اصابت گلوله نیروهای یگان‌ ویژه به خودروی آنها کشته شد، نسیم باقری مادر او با انتشار پستی در اینستاگرامش از شکستن شیشه سنگ مزار فرزندش خبر داده است.نسیم باقری نوشته است:« دیروز یک شنبه ساعت ۶عصر رفتم دیدم شیشه مزار پسرم را شکستند.۲ تا آجر هم کنارش برایمان یادگاری گذاشتند.»او پیش‌تر هم در ۱۳ خرداد از تخریب سنگ فرزندش خبر داد و نوشته بود «بچه‌ دو ساله‌ام را که کشتید، آخه جسم بی‌جان و سنگ سردش چه خطری برایتان دارد؟

🔸سعیده شفیعی، نسیم سلطان بیگی و مهرنوش زارعی هنزکی زنان روزنامه‌نگار ساکن تهران هستند که  پرونده آنها به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران ارجاع و کیفرخواست برای ایشان صادر شده است. بر اساس کیفرخواست صادره، پرونده این روزنامه نگاران به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری ارجاع داده شد. از خانم ها شفیعی و سلطان بیگی خواسته شده است تا روز دوشنبه ۱۲ تیرماه جهت دفاع از اتهامات مطروحه، در این شعبه حاضر شوند.

🔸رضا اکبری منفرد، زندانی سیاسی سابق، توسط دادگاه انقلاب تهران به پنج سال حبس محکوم شد. وی در اسفندماه سال گذشته بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

🔸حسین و مهدی کاظمی دو برادر مجید کاظمی روز یکشنبه با تودیع وثیقه آزاد شدند.بنا به یادداشت محمد هاشمی یکی از بستگان مجید کاظمی، معترض اعدام‌ شده در پرونده موسوم به “خانه اصفهان”، در صفحه شخصی : “حسین و مهدی، دو برادر مجید که فردای روز اعدام مجید بازداشت شده بودند، دقایقی پیش با قید وثیقه آزاد شدند.

۱۴۰۲/۳/۳۱

🔸علی شادی، آذربایجانی توسط دادگاه انقلاب تبریز به چهار ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

🔸مهدی صادقی،اهل شهرستان ملکشاهی استان ایلام، پس از سپری کردن دوره محکومیت حبس ۶ماهه خود، از زندان مرکزی ایلام آزاد شد. او در جریان جنبش “ژن، ژیان، ئازادی” بازداشت شده بود.

🔸در تداوم عملیات نظامی و توپ‌باران منطقه توسط  سپاه پاسداران، آتش زدن عامدانه پوشش گیاهی منطقه  “بَردَرَشه” مریوان به بهانه مانور نظامی توسط نیروهای پر شمار سپاه.

🔸نقض خشونت بار حقوق بشر در کردستان آنچنان است که دیگر حقوق انسانی از جمله برسلامت و درمان به فراموشی سپرده شده است. بیماران سرطانی در شهرهای کردستان وضعیت دردناکی دارند بجای دارو و تجهیزات درمانی برای کردستان فقط نیروی سرکوب و تسلیحات جنگی ارسال می‌شود.

🔸علی درویشی، اهل مهاباد و فرزندش، منصور درویشی نزدیک به چهل روز است که توسط نیروهای اداره اطلاعات در این شهر بازداشت شده و تاکنون خبری از سرنوشتشان در دسترس نیست.

🔸خسرو علی‌کردی،‌ وکیل خانواده آدینه‌زاده از انتقال پدر، مادر و خواهر ابوالفضل به شهرستانهای شیروان و بجنورد خبر داد.

خسرو علی کردی،‌ در توئیتی نوشت: «طبق اطلاعاتی که به‌دست آوردم علی آدینه‌زاده و رضا آدینه‌زاده پدر و عموی جاویدنام ابوالفضل آدینه‌زاده به شهرستان شیروان منتقل شدند.»  «خانم گلدسته حسینی ومرضیه آدینه‌زاده مادر و خواهر ابوالفضل به شهرستان بجنورد منتقل شدند.» خسرو علی کردی تاکید کرد: “هنوز مشخص نیست موکلین در کدام نهاد امنیتی بازداشت هستند.”

🔸گلرخ ایرایی، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین روز یکشنبه ۲۸ خرداد از شرکت در دادگاه تجدیدنظر و امضای برگه تعهد و درخواست عفو امتناع کرد.

🔸سمیه محمودی، عضو فراکسیون زنان مجلس با بیان اینکه “لایحه حجاب و عفاف نمی‌تواند افراد را باحجاب کند” اظهار کرد: “با جریمه کسی با حجاب نمی‌شود. جریمه، عدد و رقم است و اگر هم تاثیر بگذارد تاثیراتش خیلی کوتاه مدت است و تاثیر عمیقی ندارد.”

🔸دفتر علم الهدی امام جمعه مشهد و نماینده رهبر، توسط کانونهای شورشی به آتش کشیده شد.

🔸دادگاه توماج صالحی رپر معترض و مستقل دیروز ۲۸ خرداد ۱۴۰۲ پشت درهای بسته و در سکوت خبری برگزار شده است و به نظر می‌رسد که رسانه‌ها هم از انعکاس اخبار راجع به وی منع شده اند.

🔸۲۹ خرداد ۱۴۰۲، انتظامات مسجد مكى فردى اهل منطقه دلگان  بلوچستان  را که در پوشش طلبه علوم دینی از طرف اطلاعات سپاه ماموریت داشته به وسیله مواد سمی مولوی عبدالحمید را ترور کند شناسایی و بازداشت کرده است.وی اعتراف كرده كه هفته‌اى ١٥ ميليون تومان از آغاز شروع عمليات و ماموریت محوله از اطلاعات سپاه ،حقوق دريافت كرده است.

🔸ناصر رضایی ۴۳ ساله و محمد دانیالی ۲۳ ساله، دو تن از بازداشت‌شدگان در ارتباط با قیام سراسری در آبدانان از روز ۱۹ خرداد «در اعتراض به شکنجه‌های سرکوبگران و عدم رسیدگی به پرونده‌شان» در بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات ایلام دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

🔸سه تن از آسیب‌دیدگان چشم و صورت به نام‌های علی زارعی امیر ولایتی و حسین ‌جعفری توسط نیروهای ضد امنیتی بازداشت شدند.ازمیان این بازداشت شدگان علی زارعی با شلیک مزدوران هم چشم راستش را از دست داد؛ و هم دوستش حمیدرضا_روحی را. وی طی چند ماه گذشته مقابل فشارها و تهدیدها ایستاد و گفت :”اگر لازم باشد جانم را می‌دهم تا مردمم آزاد زندگی کنند.”

🔸روزنامه شرق در مطلبی تحت عنوان «دوربین‌ها و تذکرهایی که کار نمی‌کنند» با بررسی مقاومت زنان در مقابل محدودیت‌های حجاب اجباری از سوی حکومت، نوشت با وجود «افزایش فشارها و محدودیت‌ها، جامعه همچنان مسیر خودش را می‌رود و در برابر این رفتا‌رها رویکرد خودش را دارد.

🔸روز سه شنبه ۳۰خردادماه، منصورحوت و نظام‌الدین حوت، دو تن از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در چابهار، با تودیع وثیقه از زندان زاهدان آزاد شدند.

🔸کافه رستوران “آیرا” به دلیل آنچه عدم رعایت حجاب اجباری عنوان شده، توسط نیروهای اداره اماکن شهر سنندج (سنه) تا اطلاع ثانوی پلمپ شده است.اخیرا گزارش‌های متعددی از فشار به سایر کافه‌ها برای مجبور کردن مشتریان به رعایت حجاب اجباری منتشر شده است.

۱۴۰۲/۳/۳۱

🔸هیمن مصطفایی زندانی محکوم به اعدام در زادگاهش کانی‌دینار مریوان. هیمن مصطفایی سحرگاه امروز چهارشنبه ۳۱ خردادماه ۱۴۰۲، پس از تحمل ۱۲ سال زندان، در زندان مرکزی سنندج اعدام شد.

🔸وکیل خانواده آدینه‌زاده اعلام کرد  پرونده «قتل» ابوالفضل آدینه زاده از جانباختگان خیزش انقلابی ژینا به تعویق افتاده است چرا که پدر و مادر   ی که در این پرونده اولیای دم هستند، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

🔸سازمان امنیت داخلی آلمان در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد جمهوری اسلامی برای ارعاب مخالفان خود از تروریسم دولتی استفاده می‌کند. در این گزارش ۳۸۰ صفحه‌ای همچنین درباره احتمال ربوده شدن مخالفان جمهوری اسلامی در خاک آلمان از سوی عوامل وابسته به حکومت ایران هشدار داده است.

🔸علیرضا برادران شرکا دانشجوی مقطع ارشد هوافضا دانشگاه امیرکبیر ورودی ۱۴۰۱ در اکانت توییتری خود از اخراج از دانشگاه با حکم کمیته‌ی انضباطی خبر داد.

🔸 یک منبع آگاه  گفت بازداشت سجاد پیرفلک عموی کیان پیرفلک از جانباختگان خیزش انقلابی ژینا «ضمانت» بی سروصدا بودن خاکسپاری پویا مولایی راد است که در مراسم تولد کیان توسط مأموران حکومتی به قتل رسید

 

🔸منابع آگاه در ایران از وخامت حال نصرالله فلاحی، از بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی ژینا در زندان اوین خبر می‌دهند.

🔸بر اساس گزارش‌های تازه دانشجویان، شیوه جدید سرکوب حراست، تفکیک دانشجویان و برخورد با آنان در مواجهه‌ای فردی است. بر این اساس حراست به برخی از دانشجویان گفته‌است که اجازه ورود بدون مقنعه را ندارند.( حراست ادعا کرده‌‌است لیستی از دانشجویان را در اختیار دارد که این افراد تنها درصورت سرکردن مقنعه می‌توانند وارد دانشگاه شوند. همچنین در اجرای این شیوه اغلب از نیروهای زن حراست استفاده می‌شود

🔸علیرضا پاک فطرت، نماینده شیراز، خواستار اضافه کردن حجاب و پوشش مردها به لایحه حجاب اجباری شد و گفت: «مرد یا پسری که مثلا روی موتور می‌نشیند یا در رستوران روی صندلی نشسته است تا کمرش پیداست، آیا آن فرد الگوی حجاب را رعایت کرده است؟

🔸پویا مولایی‌ راد که پیکرش به مدت ده روز توسط نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی گروگان گرفته شده بود صبح امروز چهارشنبه سی و یکم خرداد ماه در جو شدید امنیتی نظام به طرز غریبانه‌ای به خاک سپرده شد.برای تحویل پیکر پویا مولایی‌ راد از خانواده آنها تعهدهای مختلفی منبی بر خاک‌سپاری بی‌سروصدا گرفته شد. با وجود این، نیروهای امنیتی در مکانی که خودشان تعیین کردند او را به خاک سپردند.

🔸یک شهروند بلوچ  به نام دلاویز گرگیج ۲۶ساله فرزند رسول اهل شهرستان زهک که در ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی مجروح شده بود بر اثر شدت جراحات ناشی از اصابت گلوله ها، بعد از یازده روز شامگاه ۲۸ خرداد ۱۴۰۲، جان باخت.ماموران امنیتی بدون هشدار و اخطار قبلی ، به سمت خودروی دلاویز و دوستش شلیک کردند که وی از ناحیه پا، گردن و کمر مورد اصابت چهار گلوله قرار گرفت.

۱۴۰۳/۴/۱

🔸 اخبار  نقض حقوق بشر در خردادماه ۱۴۰۲با قریب به ۷۰ مورد اعدام، محکومیت‌های متعدد، احضارها، نقض گسترده حقوق زندانیان، نقض پایدار آزادی بیان، تجمعات کارگران بخصوص در زمینه معوقات مزدی و موارد دیگری که در استان‌های مختلف رخ داد، همراه بود. این گزارش بر مبنای اطلاعاتی گردآوری شده که صحت آن‌ها به احراز رسیده است.

🔸پیمان فرهنگیان فعال کارگری ساکن بندر کیاشهر روز چهارشنبه ۳۱ خرداد برای چندمین بار توسط شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آستانه اشرفیه با قید دستور «جلب»، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» بدلیل نشر مطالب و نظرات سیاسی و شخصی اش از سوی این مرکز ارتجاع اسلامی احضار شده است.  آقای فرهنگیان پیش‌تر نیز به جهت دفاع از حقوق کارگران در زندان بوده است.

🔸اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان، علیرغم گذشت بیش از هفت ماه از پذیرش اعاده دادرسی پرونده خود، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان کچویی کرج بسر میبرد.منیره عبدی، همسر آقای عبدی در خصوص آخرین وضعیت وی به هرانا گفته است که علیرغم پذیرش اعاده دادرسی پرونده اسماعیل عبدی در شعبه نهم دیوان عالی کشور، مسئولین مربوطه با تعیین وثیقه برای آزادی وی مخالفت کردند. با گذشت بیش از هفت ماه، پرونده وی در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب بوده و تاکنون رسیدگی نشده است.”

🔸اعتصاب شماری از کارگران شرکت کشت و صنعت کارون امروز یک تیر ماه  در تبدیل وضعیت قراردادهای شغلی از پیمانکاری به قراردادی  هستند.

🔸آتنا فرقدانی هنرمند نقاش، کارتونیست و فعال حقوق کودکان است در سال ۱۳۹۳ به خاطر کشیدن کاریکاتوری در اعتراض به طرح مجلس برای محدود کردن حقوق زنان، از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد منع و در نهایت به ۱۸ ماه حبس محکوم ‌شد. او پس از جنبش “زن زندگی آزادی” در ۱۷ خرداد سال جاری پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۳ تهران بار دیگر بازداشت شده است. محمد مقیمی، وکیل این هنرمند  با انتشار پستی در توئیتر اعلام کرد که جان موکلش‌اش در خطر است.او نوشته است: «موکلم آتنا فرقدانی متوجه مسموم بودن غذایش در زندان قرچک شده و از خوردن آن خودداری کرده. وقتی به بوفه زندان برای تهیه غذا مراجعه کرده از سوی چند زندانی جرایم عادی که از سوی نظام اجیر شده‌اند، مورد ضرب و جرح قرار می‌گیرد و مجروح می‌شود.»

🔸رضا اکبری منفرد، فعال سیاسی و برادر مریم اکبری منفرد، پس از محاکمه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری به تحمل پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.

🔸امین سالاری ‌سلاجقه، دانشجوی دانشگاه تهران، توسط کمیته انضباطی این دانشگاه به یک ترم منع موقت از تحصیل محکوم شد.

🔸حسین خدایی، فعال ترک (آذربایجانی) توسط دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی از اتهام انتسابی تبرئه شد. وی پیشتر توسط دادگاه انقلاب تبریز به شش ماه حبس محکوم شده است. بر اساس حکمی که آدادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی صادر و به وی ابلاغ شده است، آقای خدایی از بابت اتهام “عضویت در جمعیت های معارض کشور” تبرئه شد. این شهروند پیشتر توسط شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به شش ماه حبس محکوم شده بود.

🔸احمدرضا حائری، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین از بابت پرونده ای که در دوران حبس برای وی گشوده شده است، توسط دادگاه کیفری تهران به سه ماه و یک روز حبس محکوم شد.

🔸روابط عمومی سازمان اطلاعات سپاه استان گلستان طی اطلاعیه‌ای از #بازداشت یک شهروند به دلیل آنچه که “همکاری با یکی از گروههای مخالف نظام” عنوان کرده، خبر داد.

🔸رضا نوروزی، زندانی سیاسی سابق، جهت اجرای مجازاتهای تکمیلی مندرج در پرونده خود، به شعبه یکم اجرای احکام دادسرای اوین احضار شد.بر اساس ابلاغیه‌ای در تاریخ ٢٩ خرداد به آقای نوروزی از او خواسته شده تا ظرف مدت پنج روز از زمان ابلاغ، جهت اجرای مجازاتهای تکمیلی مندرج در پرونده خود، در این شعبه حاضر شود.

🔸شهروندی توسط نیروهای امنیتی در شهرستان فردیس این استان به دلیل آنچه “هتاکی به مقدسات و پرچم کشور” عنوان شده بازداشت شد.

۱۴۰۲/۴/۲

🔸امروز جمعه ۲ تیر۱۴۰۲ آزادی خواهان بلوچ در زاهدان شعار اتحاد برافراشته و خواستار اتحاد شدند. یکی از شرکت کنندگان در اعتراضات گفت:«ما داشتیم اعتراض مسالمت آمیز می‌کردیم که نیروها در هر طرف به ما حمله‌ور شدند و ما مجبور شدیم بریم محله، کوچه، بازار و تلار سر. اما نیروها با تیراندازی به دنبال ما آمدن و به طرف ما تیر ساچمه‌ای زدند.

🔸صبا اسکندری، دانشجوی کارشناسی رشته مشاوره و راهنمایی دانشگاه تهران به اتهام عدم رعایت حجاب اجباری و ضوابط پوششی وزارت‌ها با حکم شورای بدوی انضباطی این دانشگاه به دو ترم محرومیت از تحصیل با احتساب سنوات محکوم شد.

🔸دینا قالیباف، دانشجوی ورودی ۹۸ علوم سیاسی دانشگاه بهشتی، چهارشنبه ۳۱ خرداد از شرکت در امتحانش منع شد. هنگام ورود به جلسه امتحان، مراقب جلسه به وی می‌گوید که حق شرکت در امتحان را ندارد؛ اما به دلیل عدم ابلاغ هیچ‌ گونه حکم کتبی یا شفاهی و با تأیید استادش شروع به نوشتن می‌کند. کمی بعد، مسئول آموزش دانشکده وارد شده و به استاد ایشان گوشزد می‌کند که نباید اجازه امتحان را به وی می‌داده است. در نهایت مدیر گروه وارد جلسه امتحان شده و با خشونت برگه را از زیر دست دینا قالیباف می‌کشد. با وجود اعتراض وی، برگه امتحانی را به او بازنگرداندند و نامه‌ای از کمیته انضباطی را نشان می‌دهند که روز سه‌شنبه به دانشکده رسیده و در آن خواسته شده تا مانع شرکت خانم قالیباف در آخرین امتحان ترم شوند. لازم به ذکر است این امتحان آخرین امتحان دوره کارشناسی ایشان محسوب می‌شد.

🔸احمدرضا حائری، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، با پرونده‌ای که در دوران حبس برای او تشکیل شده است، توسط دادگاه کیفری تهران به ۳ماه و ۱روز حبس دیگر محکوم شد. چهارشنبه ۳۱ خرداد توسط شعبه ۱۰۴۰ دادگاه کیفری۲ تهران به صورت غیابی صادر و به احمدرضا حائری ابلاغ شد، او به اتهام «نشر اکاذیب» به سه ماه و یک روز حبس محکوم شده است. این پرونده با شکایت سازمان زندان‌های استان تهران علیه این زندانی تشکیل شده است. احمدرضا حائری ۲۰ اردیبهشت‌ سال جاری جهت تحمل حبس به زندان اوین منتقل شد. شهریورماه سال گذشته، احمدرضا حائری توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» به سه سال و هشت ماه حبس و به اتهام «فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام» به هشت ماه حبس محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی سه سال و هشت ماه حبس از بابت اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» در مورد وی قابل اجرا خواهد بود. این زندانی سیاسی پیشتر در رابطه با انتشار بیانیه‌ای مشترک با چند فعال مدنی دیگر بازداشت و چندی بعد با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان اوین آزاد شد.

🔸روز دوشنبه ۲۹خرداد، تیراندازی نیروهای نظامی منجر به واژگونی خودرو دو سوختبر و جان باختن آنان شد.

🔸اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان، علیرغم گذشت بیش از هفت ماه از پذیرش اعاده دادرسی پرونده خود، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان کچویی کرج بسر می‌برد.

🔸مادر وحید شیعه‌ زاده، جزئیات تازه‌ای در رابطه با نحوه جانباختن فرزندش ارائه داد. به گفته رقیه احمدی، فرزندش در پی “اصابت گلوله در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱” جان خود را از دست داده و “نه در تصادف”.  او گفته که در خصوص مواردی همچون درج علت جانباختن فرزندش در گواهی فوت و تاریخ وفات مندرج بر روی سنگ قبر، با تهدید نهادهای امنیتی مواجه بوده است.

🔸مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری قزوین گفت: “به تاکسیرانان ناوگان تاکسیرانی این شهر ابلاغ شده است تا در راستای رعایت تکالیف شرعی و حدود الهی، از سوار کردن افراد بی حجاب خودداری کنند.”محمدرضا وثوق نیا در ادامه با اشاره به اینکه “تا کنون پیامک های متعددی از سوی سازمان تاکسیرانی برای رانندگان تاکسی مبنی بر ممنوعیت ارائه خدمات به افراد بی حجاب ارسال شده” افزود: “بر همین اساس، با تاکسیرانانی که افراد بی حجاب را سوار کنند در هیئت انضباطی سازمان تاکسیرانی برخورد قانونی خواهد شد.

🔸مازیار سیدنژاد، فعال کارگری دوران محکومیت خود را در بند ۶ زندان اوین سپری می‌کند. این فعال کارگری در تاریخ ۳۱ اردیبهشت، جهت تحمل محکومیت دو سال حبس خود، راهی این زندان شد.

🔸دو سرباز وظیفه در در پادگان های “المهدی” ارومیه و عجب شیر دست به خودکشی زدند و جان خود را از دست دادند.

🔸امروز نذیر بخشی‌زهی و کامران سالمزهی دو روحانی سنی و فرزاد دهقانی،طلبه حوزه مفتاح العلوم توسط نیروهای امنیتی در راسک بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

۱۴۰۲/۴/۳

🔸قرار جلب به دادرسی فرهاد شیخی، فعال کارگری به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام توسط شعبه ۶ بازپرسی دادسرای هشتگرد صادر شد.

🔸رئیس اداره اماکن عمومی پلیس اطلاعات و امنیت عمومی استان سمنان از پلمب ۹ واحد صنفی در این استان، به دلیل آنچه عدم رعایت مقررات و ضوابط حجاب عنوان کرده خبر داد. به گفته وی، متصدیان این واحدها به مرجع قضائی معرفی شدند.

🔸امروز شنبه سوم تیر عبدالله احمدپور، برادر کمال احمدپور از جانباختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، علیرغم گذشت ۶روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می‌برد. او اخیرا به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی ارومیه منتقل شده است.

🔸روز جمعه دوم تیر عدنان شه‌بخش، شهروند ساکن زاهدان توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

🔸میلاد زهره‌وند از بازداشت شدگان مقاومت مردمی شهرستان ملایر که پیشتر توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به اعدام محکوم شده بود، به زندان مرکزی همدان منتقل شده و احتمال اجرای حکم این زندانی سیاسی بالقوه است.

🔸وحید چاوران، کوهنورد و فعال مدنی اهل شهر سراب‌باغ از توابع شهرستان آبدانان در استان ایلام توسط نیروهای حکومتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. نیروهای حکومتی از میانه جنبش “ژن، ژیان، ئازادی” چندین مرتبه برای بازداشت این شهروند اقدام کرده بودند.

🔸یک سرباز کُرد اهل بوکان به نام خالق احمدنژاد در حین سپری کردن دوره اجباری خدمت در یک پادگان نظامی عجب‌شیر در آذربایجان شرقی اقدام به خودکشی نموده و جانش را از دست داده است. طی ماه گذشته دست‌کم ۳ سرباز کُرد در حین انجام خدمت اجباری سربازی به دلایل نامعلومی با سلاح سازمانی در شهرهای ارومیه، قصرشیرین و عجب‌شیر به زندگی خود پایان داده‌اند.

🔸درخواست تخصیص ۱۵میلیارد تومان برای توسعه و تجهیز منزل رهبر جمهوری اسلامی در خیابان سرشور مشهد در اسنادی که ازسوی یک گروه هکری افشا شد، به چشم می خورد.

🔸سند نامه محرمانه ابراهیم رئیسی به رهبر و درخواست افزایش یک میلیارد دلار صندوق کمک به شرکت‌های دانش بنیان از سوی یک گروه هکری افشا شد.

🔸شهربانو منصوريان در پی حمله به خوابگاه تیم ملی ووشو زنان: آقای وزیر ورزش! در ورزشگاه آزادی به ما حمله کردند و سرم شكسته؛ چه كسى ضامن امنيت ماست؟!

🔸جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر دراعتراض به اخراج علیرضا برادران شرکا از دانشگاه امیر کبیر بیانیه ای صادر کردند. در این بیانیه بر ایستادگی در برابر ستم تاکید شده است این دانشجویان گفته اندکه به مبارزه خود برای ایرانی آزاد ادامه خواهند داد و ثابت خواهند کرد که هیچ چیز به عقب باز نخواهد گشت .

🔸روز گذشته دوم تیرماه اوباش حکومتی بار دیگر شیشه سنگ مزار ابوالفضل آدینه‌زاده را شکستند. حکومتی که بعد از کشتن به سنگ قبر هم حمله می کند!!!

🔸خانواده‌ی محمود احمدی با انتشار عکسی از مزار نمادین محمود، نوشتند: «ما به هیچ قبری حسادت نمی کنیم. خودش قبر داره، فقط فرقش با بقیه قبرها خالی بودنشه. اصلا حسادت نمی کنیم. جمهوری‌اسلامی محمود احمدی را در آذر ۱۴۰۱ در ایذه کُشت و هیچگاه تن بی‌جانش را به خانواده تحویل نداد.

🔸بسیاری از دانشجویان دختر ساکن در خوابگاه‌ دانشگاه چمران اهواز، به کمیته انضباطی احضار شده‌اند. این احضاریه‌ها اغلب پس از تاریخ تعیین‌شده برای مراجعه به کمیته، به دست دانشجویان رسیده‌اند. همچنین در آن‌ها توضیحی درباره دلیل احضار نوشته نشده‌است. اما بر اساس گفته دانشجویانی که به کمیته رفته‌اند، دلیل این احضار‌ها، رعایت نکردن قوانین پوشش تمام استناد کمیته برای تشکیل پرونده، تنها گزارش مسئول گیت بوده‌است. گزارش‌های ناموثق و سلیقه‌ای که استناد به آنها، خلافِ بدیهی‌ترین حقوق هر دانشجو است. همچنین چندتن از دانشجویان عنوان کرده‌اند که در بعضی موارد، مسئول گیت به دلایل شخصی گزارش تخلف آنان را ارسال کرده‌ است.

🔸مهشید ناظمی متاسفانه دچار پروسه کمپ دیپورت شده.از تمام فعالین سیاسی و مدنی و رجال سیاسی،از هر طیف و دسته و جناح فارغ از هر باند بازی تقاضا دارم به مسائل پناهجویان ورود سریع کنند. پناهجویان سیاسی و ژورنالیست و مدنی در ترکیه در زیر تیغ دیپورت قرار دارند.

🔸خواهر پویا مولایی‌راد، پسر عموی ماه منیر مولایی‌راد مادر کیان پیر فلک که در مراسم جشن تولد ۱۰ سالگی کیان در ایذه با شلیک مستقیم ماموران ضد امنیتی جان باخت؛ از مراسم یادبود برادرش تصاویری را در فضای مجازی منتشر کرد.

۱۴۰۲/۴/۴

🔸سجاد بهرامی پاکرو دانشجوی کارشناسی مکانیک دانشگاه شریف در کمیته تجدیدنظر این دانشگاه به دو ترم محرومیت از تحصیل با احتساب سنوات محکوم شد.لازم بذکر است که حکم بدوی ایشان، دو ترم محرومیت از تحصیل بصورت تعلیقی بود. اما با اعتراض قانونی وی، حکم این دانشجو تشدید یافته‌است.

🔸روز جمعه ۲ تیر ماه ۱۴۰۲، ایمان بداغی ـ اهل روستای پیان از توابع شهرستان ایذه و یاسین بداغی ـ اهل شهرستان ایذه، توسط ماموران اطلاعات سپاه اهواز در شهرستان امیدیه از توابع استان خوزستان، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

🔸فرشید جهانتاب، متولد ۱۳۷۵ و از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ در بهبهان، روز ۳۰ خرداد بازداشت و برای تحمل محکومیت ۱۰ ساله‌ی خود بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد. به گزارش هرانا، او پیشتر در ارتباط با اعتراضات آبان ۹۸ بازداشت و توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ بهبهان به اتهامات «تخریب و احراق بانک‌ها و تاسیسات مورد استفاده عموم» و «اخلال در نظم عمومی» به ۱۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز عینا تایید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات، مجازات اشدی یعنی ۱۰ سال حبس برای او اجرایی خواهد بود.

🔸حاتم_اوزدمیر، زندانی سیاسی کرد اهل ترکیه که ابتدا به اعدام محکوم و سپس حکم وی از سوی دیوان عالی کشور نقض شده بود، روز گذشته از زندانی مرکزی ارومیه به مکانی نامعلوم منتقل شد. او پس از فراخوانده شدن به دفتر نگهبانی به نیروهای امنیتی تحویل داده شده است. حاتم_اوزدمیر تیرماه ۱۳۹۸ به همراه یک گروه از اعضای حزب کارگران کردستان در مناطق مرزی در کمین نیروهای سپاه پاسداران ارومیه قرار گرفته و پس از تیراندازی و مصدومیت دستگیر شد. حاتم ازودمیر ابتدا در اسفند ۱۴۰۰ از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب خوی به اتهامات «بغی» و «عضویت در گروه ترویستی» به اعدام محکوم شد و پس از اعتراض وی و ارجاع پرونده‌اش به دیوان عالی کشور، در اسفند سال گذشته حکم اعدام وی نقض و برای بررسی مجدد به شعبه هم عرض ارجاع شد.

🔸حکم قصاص میلاد زهره‌وند، ۲۰ ساله، از معترضان شهر ملایر صادر شده و به دیوان عالی کشور ارسال شده است.» علی نظری از نیروهای اطلاعات سپاه ملایر، در جریان خیزش سراسری آبان‌ماه سال ۱۴۰۱ کشته شد که اتهام قتل او را به میلاد نسبت داده‌اند.

🔸امیراخوان، شاعر و ترانه‌سرای اهل رشت، روز جمعه دوم تیر ماه توسط مزدوران امنیتی نظام بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد.

🔸ژینا مدرس گرجی بە همکاری با دولت متخاصم متهم شد . بە گزارش شبکە شبکه حقوق بشر كردستان ، ژینا مدرس گرجی روز چهارشنبه ۳۱ خرداد از کانون اصلاح و تربیت سنندج به دادسرای عمومی و انقلاب این شهر منتقل و از سوی یکی از شعبه‌های بازرسی این دادگاه با اتهام جدید “همکاری با دولت متخاصم” روبرو شده است. وی پیشتر نیز به “نشر اکاذیب”، “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیتی ملی” از طریق تشکیل و عضویت در گروه غیرقانونی متهم شده بود .او در تاریخ ۲۰ اردیبهشت از انتقالش به بند عمومی زندان زنان کانون اصلاح و تربیت سنندج خبر داد.

🔸محمدحسین سپهری، زندانی سابق سیاسی و برادر فاطمه سپهری با انتشار ویدئویی از وخامت حال جسمانی خواهرش در زندان وکیل‌آباد مشهد خبر داد.

🔸دادگاه کیفری سراوان: خالدنصرت ناهوکی، به تحمل هفت ماه حبس تعزیری محکوم شد. او این حکم را به اتهام ابراز خوشحالی در کشته شدن رئیس آگاهی سراوان دریافت کرده است. بر اساس این گزارش، بازداشت و پرونده سازی علیه افراد به علت ابراز عقیده و یا بیان دیدگاه‌های شخصی به مثابه سرکوب آزادی بیان و عقیده است.

🔸فاطمه فتح‌اله‌پور، متولد ۱۳۶۸ و مادر یک کودک ده ساله، در آبان ۱۴۰۱ در کرج به همراه همسرش به اعتراضات رفتند. نیروهای جمهوری‌اسلامی به آنها حمله کرده و فاطمه را با ضربات باتوم به سرش کشتند.همان‌ موقع، همسر او را بازداشت کردند و بعد خانواده‌ی فاطمه را تهدید کردند که اگر سکوت نکنید، همسرش را می‌کشیم.

🔸دادگاه کیفری سراوان: خالدنصرت ناهوکی، به تحمل هفت ماه حبس تعزیری محکوم شد. او این حکم را به اتهام ابراز خوشحالی در کشته شدن رئیس آگاهی سراوان دریافت کرده است.

۱۴۰۲/۴/۵

🔸‏‌ وحید چاوران  شهروند اهل آبدانان توسط نیروهای جمهوری اسلامی بازداشت شد. از تاریخ دقیق بازداشت و شرایط او اطلاعاتی در دسترس نیست.

🔸میلاد فاضل‌ پور و هیمن حسینی، شهروندان اهل سقز توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

🔸دخالت فردی تحت عنوان “امر به معروف” در نحوه پوشش تعدادی شهروند ترنس در محله افسریه تهران، به ایجاد درگیری میان آنها انجامید و در این رابطه ۵ شهروند ترنس بازداشت شدند. اخیرا رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی، ویدیویی از “اعترافات اجباری” این پنج نفر را منتشر کرده اند.

🔸 ستایش امیری، دانش آموز هفده ساله ای است که به همراه پدرش در رابطه با مسمومیت سریالی دانش آموزان، توسط نیروهای امنیتی در شیراز دستگیر شده بود. این دانش آموز هفده ساله  علیرغم گذشت بیش از دو ماه از زمان دستگیری، کماکان در زندان عادل آباد شیراز در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد. از سوی دیگر عرفانه هنر و ستایش داروغه که با ستایش امیری بازداشت شده بودند، آزاد شدند

🔸خسرو علیکردی، وکیل دادگستری با دریافت ابلاغیه ای به شعبه ۹۰۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد احضار شد. در این احضاریه که در روز یکشنبه چهارم تیرماه، توسط شعبه‌ ۹۰۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد صادر و به آقای علیکردی ابلاغ شده، از وی خواسته شده تا ظرف مدت پنج روز جهت “ادای توضیح” در این شعبه حاضر شود.

🔸مهشید اسحاقی، دانش آموخته رشته فلسفه هنر، در شهرکرد توسط وزارت اطلاعات بازداشت و برای تشکیل پرونده قضایی به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.مهشید اسحاقی، به تازگی از پایان نامه خود دفاع و از رشته فلسفه هنر در دانشکده هنر دانشگاه تهران، فارغ التحصیل شده بود.

🔸امیرحسین عسکری، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر، از ممنوع‌الورودی و ضبط کارت دانشجویی‌اش دانشگاه خبر داد.  وی در توییترش نوشت که حراست با اعمال خشونت اقدام به ضبط کارت دانشجویی کرده است. آقای عسکری پیش‌تر از تاریخ ۱۰ آبان تا ۲۱ آذر ۱۴۰۱ در بازداشت به سر برده بودند.

🔸محمدحسین_شعائی، دانشجوی علوم سیاسی دانشگاه علامه است و به رغم بیش از سه ماه ممنوع‌الورودی به دانشگاه، نه تنها ترم فعلی برای ایشان حذف نشده است بلکه نمرات تمامی دروس برای وی صفر رد شده است. آقای شعائی، پیش‌تر در مهر ماه سال گذشته به مدت ۱۱ روز در بازداشت به سر برده بودند.

🔸 مهشید ناظمی پناهنده در ترکیه با مراجعه به اداره مهاجرت بازداشت و به کمپ دیپورتی منتقل شد.

🔸 هانا کامکار، خواننده، بازیگر و فیلمساز در مراسم یادبود تولد عباس کیارستمی بدون روسری اجرا کرد. خانم کامکار اعلام کرده بود که پس از این، تا رفع ممنوعیت صدای زنان در ایران، به هیچ کنسرت مرد محور نخواهد رفت. او در کامنتی در واکنش به این اجرا نوشت: «افتخار دیشبم؛ در هم‌زمانی حضور مردان خواننده‌ی ایران روی صحنه‌های داخلی، با بی‌عدالتی تمام!» چندی پیش او در پستی در اینستاگرام خود نوشته است: «از امروز و از این صفحه‌ شخصی، به گوش همگی می‌رسانم؛ تا برطرف شدن ممنوعیت صدای زنان کشور، هرگز پای به هیچ کنسرتِ خواننده‌ مرد محور، نخواهم گذاشت. کنسرت مسخره‌ بانوان هم که سالیان است تحریم نموده‌ام…همین و بس!»از آغاز دوران جمهوری اسلامی در ایران، آوازخوانی زنان به تنهایی ممنوع شد و این ممنوعیت تاکنون ادامه دارد.

🔸حاتم اوزدمیر، شهروند تبعه ترکیه از بند زندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیه توسط نیروهای امنیتی به مکانی نامعلوم منتقل شده است. این زندانی سیاسی پیش‌تر به اتهام «بغی» به اعدام محکوم شده بود ولی حکم اعدام وی در دادگاه تجدیدنظر نقض شده بود. پرونده وی به شعبه هم عرض به جهت برسی مجدد در حال جریان است.این زندانی سیاسی پس از احضار به دفتر افسر نگهبانی به نیروهای امنیتی تحویل داده شده است.‏‌

🔸محمد سیف‌ زاده، وکیل دادگستری که پیشتر به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود، با دریافت ابلاغیه ای به شعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهران احضار شد. بر اساس ابلاغیه ای که روز شنبه سوم تیرماه ۱۴۰۲، توسط شعبه‌ سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهران صادر و به آقای سیف زاده ابلاغ شده، وی باید ظرف مدت ده روز جهت “ادای توضیح” در این شعبه حاضر شود.

🔸سجاد بهرامی پاکرو، دانشجوی کارشناسی مهندسی دریا در دانشگاه صنعتی شریف توسط شورای تجدیدنظر کمیته انضباطی این دانشگاه به یک ترم محرومیت از تحصیل با احتساب سنوات محکوم شد.

🔸ایوب آغالیانی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در اشنویه با تودیع وثیقه از زندان ارومیه آزاد شد.

۱۴۰۲/۴/۶

🔸 سه‌شنبه ۶ تیر عبدالنصیرشه بخش توسط نیروهای امنیتی در زاهدان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

🔸وکیل مدافع علی و مرضیه آدینه زاده، پدر و خواهر #ابوالفضل_آدینه زاده، نوجوان جانباخته در جریان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، اعلام کرد که علیه موکلانش در دادسرای مشهد پرونده قضایی از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام”، تشکیل شد.

🔸کامران ساختمانگر، فعال کارگری و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، با دریافت ابلاغیه‌ای به شعبه ۲ دادسرای عمومی و انقلاب سنندج احضار شد. براساس این ابلاغیه وی باید ظرف مدت پنج روز در این شعبه حاضر شود.

🔸دادستان شهرستان #سوادکوه از بازداشت یک شهروند به اتهام توهین به مقدسات از طریق نوشتن مطالبی در فضای مجازی، خبر داد.

🔸با گذشت ٢٢١ روز از ربایش عثمان مامه توسط نیروهای حکومتی، این شهروند اهل بوکان هیچگونه اطلاعاتی نسبت به وضعیت وی در دسترس نیست.

🔸یک شهروند اهل سقز به نام شهلا چوپانی، توسط نیروهای حکومتی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

🔸ناتاشا خضری جوادی، ساکن تهران توسط دادگاه کیفری۲ این شهر به یک سال حبس، سه ضربه شلاق و همچنین نگارش یک مقاله محکوم شده است.

🔸توئیت یکی از زندانیان سیاسی سابق، درباره اوضاع آب آشامیدنی زندان تهران بزرگ. آب لوله کشی این زندان بسیار شور و پر از لجن است، زندانیان و مردم ساکن منطقه  فشافویه چرمشیر مجبورند آب آشامیدنی را از فروشگاه‌ها بخرند، هر بتری آب یک و نیم لیتری در زندان از هفت هزار تومان به بالا فروخته می‌شود

🔸کیانا آتش‌‌زر، نوجوانی که در هفدهم مهر ۱۴۰۱، پس از مدرسه به همراه دوستانش به اعتراضات در هفت‌حوض تهران رفت. نیروهای سرکوبگر، به او حمله کرده و با ضربات باتوم به سرش او را کشتند. تن بی‌جان کیانا پس از دو روز بی‌خبری پیدا شد و با تهدید خانواده‌اش، آنها را مجبور کردند بگویند علت مرگ کیانا، سقوط در چاه بوده است. کیانا به‌دست حکومت به قتل رسید.

🔸پیام‌ سلمان‌زاده، برادر مهدی سلمان‌زاده از جان‌باختگان ۱۳۹۸ به مناسبت ۲۰ ژوئن ۳۰خرداد، روز جهانی حمایت از زندانیان سیاسی در ایران

🔸حراست دانشگاه علامه با حمله به دانشجویان و قلدر بازی در محیط دانشگاه، یک دانشجو را مورد ضرب و شتم و برخورد فیزیکی قرار داد.

🔸محمود مهرابی طی روزهای اخیر در شعبه اول دادسرای عمومی و انقلاب  شهرستان مبارکه اصفهان با اتهامات افساد فی‌الارض و تبلیغ علیه نظام تفهیم اتهام شده است. دستگاه قضایی تا کنون اجازه ورود قانونی به وکیل مستقل به پرونده آقای مهرابی را نداده است.

🔸سرکوب‌گران سه عضو یک خانواده را در پیرانشهر بازداشت کرده‌اند. به گزارش رسانه‌های کردستان، ثریا_قیطران روز دوشنبه ۵ تیر ۱۴۰۲ در منزل توسط مزدوران حکومت بازداشت شده است، این در حالی است کە چند روز قبل نیز در ۲۱ خرداد برادران وی عبدالرحمن و صدرالدین_قیطران بازداشت شده‌اند.

🔸عبدالنصیرشه‌‌بخش نوه مولوی عبدالحمید توسط مزدوران ضدامنیتی با خشونت و ضرب و شتم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. او از کارکنان دارالعلوم مسجد مکی زاهدان است که مدتی پیش نیز به اداره اطلاعات زاهدان احضار و بازجویی شده بود. اخیرا بعد از خنثی شدن توطئه مسمومیت مولوی عبدالحمید، نیروهای امنیتی نظام بازداشت نزدیکان او و کارکنان مسجد مکی را تشدید کرده‌اند به طوری که یکی از اعضای کلیدی انتظامات مسجد به نام  عبدالواحد شهلیبر روز شنبه سوم تیر، پس از احضار به دادسرا بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

🔸امیر ولایتی، شهروند ۲۶ ساله که در روز ۲۸ اردیبهشت در نزدیکی خانه‌اش در تهران دستگیر شده بود یکی از آسیب دیدگان چشمی اعتراضات سراسری است. اینک با گذشت بیش از یک ماه همچنان در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین نگهداری می‏‌شود. چند روز پیش علی زارعی یکی دیگر از آسیب‌دیدگان چشمی و از دوستان حمیدرضا روحی است که چندی پيش بازداشت و آزاد شد.

🔸مریم آروین وکیل حامی معترضان در سیرجان، در آذر ۱۴۰۱ همراه با مادرش ۱۸ روز بازداشت شد و حدودا ۲ماه بعد به طرز مشکوکی درگذشت. منابع مطلع، از زندگی، زندان و مرگ او می‌گویند.

🔸از اردیبهشت امسال تا کنون کمیته انضباطی برای حدود ۲۰ نفر از دانشجویان دانشگاه مدنی آذربایجان احکام تعلیق صادر کرده است. برخی تعلیق‌ها به مدت یک سال و نیم با یا بدون احتساب سنوات و تحصیل و همچنین برخی دیگر موقت بوده به شرط آن‌که دانشجو تا پایان سال تحصیلی “پرونده انضباطی” دیگری نداشته باشد.

۱۴۰۲/۴/۷

🔸‏نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، در نامه‌ای به نمایندگان پارلمان اروپا و حاضران در اکران فیلم «شکنجه سفید»، سلول انفرادی را ابزار «شکنجه، سرکوب، اعتراف اجباری و اعدام» خواند. او با اشاره به سرکوب معترضان در خیزش انقلابی افزود: «تعرض به زنان در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه‌ها اتفاق می‌افتد که زن مورد تعرض قرار گرفته، تنها بوده است.

🔸مهدیس (محدثه) حسینیِ ۱۶ساله، ۳۰شهریور در آمل با شلیک نیروهای جمهوری‌اسلامی به پاهایش، مجروح شد و چند هفته، در خانه‌ی دیگران، پنهان شد تا بازداشت نشود و بعد به خانه‌ی خودش برگشت. دو روز بعد، چند ساعتی را در خانه تنها ماند. اما هنگامی که مادرش به خانه برگشت، تن بی‌جان مهدیس را دید.

🔸سهیلاحجاب، زندانی سیاسی سابق، همچنان پس از آزادی از زندان درگیر فرآیند درمان آسیب‌هایی است که در طی دوران تحمل محکومیت ناعادلانه بر او تحمیل شده است. این فعال سیاسی، در طی دوران حبس خود، بارها مورد ضرب و شتم قرار گرفته و چندین دوره اعتصاب غذای طولانی را پشت سر گذاشته و از نظر سلامت جسمی و روانی آسیب دیده است.

🔸امین سالاری‌سلاجقه، دانشجوی فلسفه دانشگاه تهران که چندی پیش در پی ممنوع‌الورودی به خوابگاه نسبت به حکم انضباطی خود اعتراض کرده بود، بار دیگر به کمیته احضار شد. این‌ دانشجو پس از اجرایی‌شدن حکمش، در یک ویدیو نسبت به «محرومیت از حقوق ‌‌‌‌‌‌‌اولیه» و «ایجاد خفقان و ممانعت از اعتراض» در دانشگاه معترض شده‌بود که در نتیجه انتشار این فیلم به کمیته انضباطی احضار شد.

🔸پسر عموی جاوید نام مجیدکاظمی با انتشار مطلبی در اینستاگرام از تداوم فشارهای حکومت بر خانواده کاظمی جهت عدم برپایی مراسم چهلم خبر داد.امروز ۷ تیر چهلمین روز قتل عمد حکومتی جاویدنامان: سعید یعقوبی، مجید کاظمی و صالح میرهاشمی است

🔸شهلا چوپانی اهل سقز و ثریا قیطرانی اهل پیرانشهر ۵تیر ۱۴۰۲ در پی یورش نیروهای اطلاعات به منازل خود بازداشت و سرنوشتشان نامعلوم است.طی ۶ماه نخست امسال دست‌کم ۱۰۳ زن در ایران بازداشت شده‌اند که ۴۱ نفر از آنها زنان کُرد بوده‌اند.

🔸دو برادر بلوچ به دلیل حمل و برافراشتن بنر مولوی عبدالحمید در میدان کوثر زاهدان توسط لباس شخصیها بازداشت شده‌‌اند.عصمت‌الله ریگی‌مرام و‌ قاسم ریگی‌مرام، اهل زاهدان هستند.روز ۱تیر که تعدادی از جوانان زاهدانی بنر مولوی عبدالحمید را در میدان کوثر نصب کرده بودند، پلاک خودرو عصمت توسط دوربین ثبت شده و نیروهای امنیتی روز یکشنبه با یورش به منزل وی او را بازداشت کردند. همچنین قاسم برادر کوچکترکه پیگیر کارهای او بود بعد از مراجعه به ستاد خبری اطلاعات جهت اطلاع از وضعیت برادرش بازداشت شد.

🔸به گزارش شوراهای صنفی دانشجویان کشور: تادیب و توبیخ دانشجو بدل به تنها دغدغه معاونت‌ دانشجویی در دانشگاه‌ شده‌است. اینبار در دانشگاه علوم‌پزشکی شهیدصدوقی یزد، تنها برای ۲۵ دقیقه تاخیر، یکی از دانشجویان تهدید به لغو اسکان شد. حتی گزارش شده که تماس و تایید والدین هم در مواردی مانع از تشکیل پرونده برای دانشجویان نشده‌است.

🔸در پی تیراندازی پلیس راهنمایی و رانندگی در شهرستان سرباز دستکم دو شهروند بلوچ مجروح و خودرو پلیس توسط مردم خشمگین به آتش کشیده شد.پلیس با هدف جریمه کردن یک خودرو اقدام به تیراندازی می‌کند که ۲شهروند جوان از ناحیه پا و شکم با اصابت گلوله مجروح می‌شوند ومردم هم پس از دیدن این صحنه با ماموران درگیر و خودروی پلیس را به آتش کشیده اند.مجروحین این تیراندازی به بیمارستان منتقل شدند.

🔸علی معزی، زندانی سیاسی سابق و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، از بند عمومی زندان اوین به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ این زندان منتقل شد. او علیرغم حال نامساعد جسمانی،از رسیدگی مناسب پزشکی محروم است.وی که به سرطان پروستات مبتلا بوده و از درد در ناحیه زانو رنج می‌برد، از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است.”

🔸۴تیر، حکم ۵۰ ضربه شلاق #زمان_فدایی،نوکیش مسیحی دردادسرای اوین اجرا شد.این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازاتهای تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

🔸نصراله فلاحی از بازداشت شدگان اعتراضات۱۴۰۱ که به همراه فرزندانش ارغوان و اردوان به صورت بلاتکلیف در زندان اوین هستند بابهانه تراشی مسئولان زندان از اعزام به بیمارستان ورسیدگی پزشکی محروم ماند.جلوگیری از اعزام اوبه بیمارستان به بهانه نپوشیدن لباس زندان است.او از بیماریهای گوارشی، مفاصل از ناحیه کمر و زانو، آسیب دیدگی درمینیسک و آب مروارید رنج می‌برد.

🔸مجید خادمی توسط دادگاه انقلاب ماهشهر مجموعا به ۹سال و ۳ماه حبس تعزیری و مجازات های تکمیلی محکوم شد.بااعمال ماده ۱۳۴قانون مجازات اشد۵سال و ۵ماه قابل اجراست.

 

 

 

۱۴۰۲/۴/۸

🔸مجید مصطفی‌‌زاده،ساکن مهاباد باگذشت ۱۱روز از زمان دستگیری در بازداشت است. بیخبری از وضعیت او منجر به افزایش نگرانی‌های خانواده شده است.

🔸فریبا عباسی، مدیر مسئول روزنامه مستقل توسط دادگاه کیفری تهران به ۶ماه حبس و پرداخت ۵میلیون تومان جزای نقدی محکوم شد.علی نظری، سردبیر روزنامه مستقل در این خصوص اعلام کرد: “مدیر مسئول روزنامه مستقل به دنبال شکایت قرارگاه ثارالله، توسط شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران به شش ماه حبس و پرداخت پنج میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.”

🔸حکم صادره علیه #همایون_خانلری،شهروند بهائی ساکن رشت عینا تاییدشد. وی توسط دادگاه انقلاب رشت به دو سال و یک روز حبس تعزیری، محرومیت از حقوق اجتماعی و پرداخت جریمه نقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی به مدت ده سال و پرداخت مبلغ ۵۰میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده بود.

🔸امروز آرمیتا پاویر، فعال دانشجویی توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

🔸وصال ممتازی و انیسا سمیعیان، زوج بهائی ساکن رشت توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران جمعاً به ۹ سال و شش ماه و چهار روز حبس تعزیری و همچنین ۱۰ سال و یک روز محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شدند.

🔸روز ۷ تیر با حضور خانوادەی رامین فاتحی یکی از جانباختگان خیزش انقلابی کردستان بر سر مزار فرزند جانباختەشان. رامین فاتحی جوانی مبارز و انقلابی در جریان انقلاب در شهر سنندج بازداشت شد و زیر بی‌رحمانەترین شکنجەها جانش را فدای آرمانها و آزادی کرد.

🔸مریم عباسی ‌نیکو، اهل شاهین‌شهر اصفهان توسط نیروهای حکومتی در این شهر بازداشت شد. او مادر بیتا شفیعی نوجوان دانش‌آموزی است که در اعتراض به حملات سازمان‌یافته به مدارس برای مدتی بازداشت و شکنجه شد.

🔸عباس شریفی،اهل بهشهر توسط دادگاه انقلاب این شهر به یک‌سال حبس و دو سال تبعید محکوم شد. وی از بابت اتهام ”تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به شهرستان ذهک واقع در استان سیستان محکوم شده است.

🔸عبدالله حمزه، شهروند اهل سقز، کماکان در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می برد. وی اواسط خردادماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

🔸عارف ادوایی، شهروند اهل سروآباد با تودیع وثیقه آزاد شد. وی پیشتر در تاریخ بیست و سوم خردادماه، توسط نیروهای امنیتی در روستای سلین بازداشت شده بود.

🔸زانیار تندرو جوان ۱۸ ساله اهل پیرانشهر که  در جریان اعتراض‌های سال گذشته  زن ندگی آزادی، ماموران حکومت مجموعا ۱۹ گلوله ساچمه‌ای به‌ دست، کتف، سینه، سر و چشم‌های او شلیک کردند، سرانجام پس از تحمل ماه‌ها درد و رنج جراحت، به‌آلمان رسید.

🔸سروناز میثاقیان ، نیما آیدنیا ، دانیال امین و مصطفی نوری  فعالان کلاب هاوس با قید وثیقه از زندان آزاد شده اند اما تمامی وسائل ارتباطی شان مانند موبایل ضبط شده است. از وضعیت فرهنگ آزادمنش و امیراخوان هنوز اطلاعی در دست نیست. مهوش صیدالی هم چنان در انفرادی به سر برده و در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

🔸فرشاد اعتمادی فر، سامان حرمت نژاد، داود حرمت نژاد و ماهان ساجدی شهروندان بازداشتی ساکن روستای پیچاب از توابع شهرستان باشت، علیرغم گذشت دو هفته از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت بسر میبرند. بیخبری از وضعیت این شهروندان منجر به افزایش نگرانی خانواده های آنها شده است.بی‌خبری از وضعیت این شهروندان بازداشتی منجر به افزایش نگرانی خانواده های آنها شده است.

🔸علی امیدی، وکیل دادگستری با دریافت ابلاغیه ای، به دادسرای عمومی و انقلاب خرم آباد احضار شد. از وی خواسته شده تا ظرف مدت ۱۰ روز، جهت دفاع از اتهام انتسابی در این شعبه حاضر شود. ترجمه شیوه نامه، شرح وظایف و نحوه عملکرد کمیته حقیقت یاب سازمان ملل منتشر شد.

🔸هوشمند علیپور، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج در اعتراض به عدم موافقت دستگاه قضایی با آزادی مشروط، دست به اعتصاب غذا زد. این دومین بار است که آقای علیپور دست به اعتصاب غذا می زند.

🔸عبدالنصیر شه‌بخش فرزند عبدالرحیم به همراه اسامه شه‌بخش فرزند جلال، دو شهروند اهل سنت، توسط نیروهای امنیتی در زاهدان، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. این دو شهروند اهل سنت پس از اتمام مراسم نماز ظهر، از مسجد مکی زاهدان، خارج و به سمت منزل خود در حرکت بود که در خیابان توسط نیروهای امنیتی، بازداشت شد.

🔸کمیته مستقل بین المللی حقیقت یاب در مورد جمهوری اسلامی ایران، توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از طریق قطعنامه مصوب سوم آذر ۱۴۰۱ تشکیل شد. در قطعنامه س-۱/۳۵ این شورا از کمیته حقیقت یاب خواسته شده تا در رابطه با موارد نقض حقوق بشر مرتبط با وقایع صورت گرفته پیرامون اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، تحقیقات جامع و مستقلی را انجام دهد.

۱۴۰۲/۴/۹

🔸جمعه ۹ تیر ۱۴۰۲، جو زاهدان به شدت امنیتی بوده و نیروهای ضدشورش برای سرکوب خیابان‌های  طباطبایی، خرمشهر و خیام حضور دارند و فلکه شرکت نفت توسط سرکوبگران بسته شده است. اینترنت زاهدان نیز مانند تمامی جمعه‌های پیشین با اختلالات شدید مواجه شده است.

🔸ژینا مدرس‌گرجی، روزنامه‌نگار و فعال سرشناس حقوق زنان اهل سنندج ضمن بازماندن از شرکت در آزمون تحصیلی با اتهام امنیتی جدیدی مواجه شده و قرار بازداشتش بار دیگر تمدید شده است. وی هم‌اکنون در زندان سنندج محبوس است.

🔸آرمان منبری، اهل سنندج پس از ٣٩ روز بازداشت با تودیع وثیقه ٨٠٠ میلیون تومانی موقتاً از زندان مرکزی سنندج آزاد شده است.

🔸کانادا بریتانیا سوئد و اوکراین که “گروه بین‌المللی هماهنگی و واکنش برای قربانیان پرواز “پی اس ۷۵۲” را تشکیل داده‌اند روز پنج‌شنبه ۲۹ ژوئن اعلام کردند که با اتمام مهلت ۶ ماهه ایران برای پاسخگویی در مورد سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط موشک‌های سپاه پاسداران، این پرونده را به دیوان بین‌المللی دادگستری می‌برند.

🔸شعار نویسی جوانان مبارز ساری بر دیوارها: خون با هیچی پاک نمیشه

🔸دو شهروند بلوچ ساکن زاهدان به نامهای عمران براهویی و علی‌احمد ‌لجه‌ای توسط لباس شخصیها به خاطر نصب بنر تبریک عید سعید قربان به مولوی عبدالحمید در خیابان‌های سطح شهر زاهدان با خشونت بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند.

🔸مهدی ‌تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران از تصویب مصوبه ورود زنان به ورزشگاه‌های فوتبال توسط شورای امنیت ملی کشور خبر داد. به گفته وی “در ورزشگاه‌هایی مثل گل گهر سپاهان ذوب آهن و غدیر اهواز که مناسب است بانوان حضور پیدا خواهند کرد. ورزشگاه آزادی هم باید آماده شود.”

🔸روز ششم تیر، محمداسلام_‌عبدالزهی، روحانی اهل سنت، توسط سازمان اطلاعات سپاه شهرستان ایرانشهر احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.احضار و بازجویی این روحانی اهل سنت به دلیل حمایت از مولوی عبدالحمید صورت گرفته است.

🔸بهروز ایزدی راد، شهروند اهل گرگان، علیرغم گذشت ۴۶ روز از زمان دستگیری کماکان در زندان امیرآباد گرگان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می‌برد. اخیرا قرار بازداشت وی به مدت یک ماه دیگر تمدید شده است.

🔸روز ششم تیر آرمان منبری، شهروند بازداشتی ساکن سنندج با تودیع وثیقه از بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر آزاد شد.

🔸احضار علی امیدی، وکیل دادگستری به دادسرای عمومی و انقلاب خرم آباد. آقای امیدی وکالت چندین نفر از بازداشت شدگان اعتراضات در خرم آباد را برعهده داشته و اکنون به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به دادسرا احضار شده است.

🔸سازمان عفو بین‌الملل روز پنجشنبه بار دیگر ضمن اشاره به ایرادهای حقوقی بسیاری که در پرونده #مجاهد_کورکور،از معترضین اعتراضات سال گذشته، که به قتل #کیان_پیر فلک متهم شده است درباره اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام این متهم سیاسی در ایران هشدار داد و خواهان لغو حکم قطعی دادگاه و آزادی او شد. در این بیانیه، بار دیگر دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به شکنجه و نقض ابتدایی‌ترین حقوق محکومان به اعدام، متهم شده است.

🔸اداره آموزش و پرورش علاوه بر قطع حقوق معلم زندانی فرزانه ناظران‌پور با ۲۸ سال سابقه خدمت، بیمه درمانی ایشان را که تحت پوشش همسرشان بوده را نیز قطع کرده است.

🔸امید شاه‌محمدی از فعالین صنفی معلمان کردستان-دیواندره، روز چهارم تیر ١۴٠٢، پی از سپری کردن نیمی از دوران محکومیت خود، از زندان بیجار آزاد شد و مابقی شش ماه مانده از دوران محکومبتش را با پابند الکترونیکی و با شعاع ١٠٠٠ متر، از زندان مرکزی بیجار آزاد خواهد بود.

🔸شکیلا منفرد، از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین علیرغم بیماری، با کارشکنی مسئولان زندان از اعزام به بیمارستان و مرخصی درمانی محروم شده است.

🔸فرشاد عبدلی، ٣٠ ساله و منوچهر گودرزی هر دو اهل شهرستان هرسین از توابع استان کرمانشاه به همراه یک زندانی بلوچ جهت اجرای حکم  اعدام به سلول انفرادی زندان مرکزی کرج منتقل شده و احتمال اجرای حکم آنها طی روزهای آینده بالقوه است.

🔸زهره سرو ،زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین علیرغم حال نامساعد جسمی و نیاز فوری به درمان به دلیل مخالفت مسئولین زندان از اعزام به مراکز درمانی محروم مانده است.

🔸حکم بدوی دادگاه تجدید نظر آنیشا اسداللهی فعال کارگری عیناً تایید و به شعبه ۱ اجرای احکام زندان اوین ارسال شد.

۱۴۰۲/۴/۱۰

🔸بهروز ایزدی‌راد، اهل گرگان، علیرغم گذشت ۴۶روز از زمان دستگیری کماکان در زندان امیرآباد گرگان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می‌برد. اخیرا قرار بازداشت آقای ایزدی راد به مدت یک ماه دیگر تمدید شده است. وی در مدت زمان بازداشت در اداره اطلاعات گرگان مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.”

🔸کامیاب رحمانی، علی سعدی، محمد مرادی، سعید ایران‌نژاد، علیرضا نادری و رامین حبیبی، شش دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، توسط کمیته انظباطی این دانشگاه هرکدام به دو ترم محرومیت از تحصیل محکوم شدند.

🔸در روزهای گذشته امید شاه‌محمدی، عضو انجمن صنفی معلمان کردستان-دیواندره با پابند الکترونیکی از زندان بیجار آزاد شد. بر اساس این گزارش، شاه‌محمدی تا پایان دوره محکومیت یک ساله خود در تاریخ ۲۵ آذر، محدودیت تردد به شعاع یک کیلومتر از منزل خانوادگی‌اش در شهر دیواندره استان کردستان را دارد. امید شاه‌محمدی به همراه سه معلم و عضو دیگر انجمن صنفی معلمان کردستان – دیواندره به نام‌های پرویز احسنی، کاوه محمدزاده و هیوا قریشی ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ به دلیل فعالیت‌های صنفی و شرکت در تحصن صنفی معلمان به دست نیروهای امنیتی در منزلشان در دیواندره بازداشت و سپس به بازداشتگاه اطلاعات سنندج منتقل شدند. دادستان عمومی و انقلاب سنندج نیز در ادامه قرار بازداشت آن‌ها را سه بار تمدید کرد. این چهار فعال صنفی پس از ۷۶ روز بازداشت در بازداشتگاه اطلاعات سنندج هر یک با قرار وثیقه یک میلیارد و ۵۰۰میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شدند. شنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۲، امید شاه‌محمدی، دبیر زیست‌شناسی در شهرستان دیواندره برای گذراندن یک سال حبس تعزیری به زندان بیجار منتقل شد. شاه‌محمدی آذر ۱۴۰۱ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» از طریق عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم مدتی بعد در دادگاه تجدید نظر استان کردستان به یک سال حبس تعزیری و چهار سال حبس تعلیقی تبدیل شد.

🔸تصاویر روز «پنج شنبه» از شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که منوچهربختیاری به یکی از مراکز درمانی  منتقل شده است. او پدر پویا بختیاری است. پسر او از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ است. او کارزاری بین‌المللی را برای «دادخواهی جان فرزندش و کلیه جان باختگان» در چهل سال حکومت نظام جمهوری اسلامی ایران راه‌اندازی کرده‌ است.

🔸دکتر کاشی، استاد دانشگاه علامه در حمله حراست به دانشجوها خودش رو مقصر دانسته و عذرخواهی کرده‌ است. پیش‌شرط پذیرش صادقانه‌، تلاش برای تغییر وضعیت اسفناک دانشگاه و دانشجویانه. به‌ویژه وقتی مثل دکتر کاشی از سرمایه انسانی بالا و شبکه ارتباطاتی گسترده برای اعمال نیرو به دانشگاه باشید.

🔸 مهدیصادقی، جوان ۲۵ ساله اهل ایلام که طی روزهای اخیر از زندان آزاد شد، با مصرف دارو در کنار برج آزادی در تهران به زندگی خود پایان داد. وی حدود ده روز قبل پس از بارها بازداشت و محکومیت و تحمل شکنجه‌های بسیار روحی و جسمی از زندان ایلام آزاد شده بود.او پیشتر نیز در تاریخ ۲۰ مهر ۱۴۰۱ نیز به مدت ۴۲ روز به اتهامات اقدام علیه امنیت ملی، اخلال در نظم عمومی و تحریک و اغوا در صحنه تظاهرات بازداشت شده بود. این شهروند بهمن گذشته توسط دادگاه کیفری۲ ایلام به ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود.

🔸عباس شریفی، که پیش‌تر به اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه انقلاب بهشهر محاکمه شده بود به یک سال حبس و دو سال تبعید محکوم شد. او به تبعید در شهرستان ذهک واقع در استان سیستان محکوم شده است.

🔸تماس تلفنی زنان زندانی در زندان مرکزی سنندج قطع شد. این امر باعث نگرانی خانواده ها شده است.به گزارش برخی رسانه‌های مجازی روز شنبه ۱۰ تیرماه ۱۴۰۲، مسئولان زندان مرکزی سنندج اقدام به قطع سیستم تلفن زنان زندانی کردند. علت مشخص نیست اما خانواده های زندانیان می گویند این امر تعمدی بوده و جهت افزایش فشار بر زندانیان انجام شده است. از یک هفته پیش تلفن‌ها به طور کامل قطع شده و خانواده های زندانیان در نگرانی از وضعیت عزیزانشان قرار دارند.

🔸خسرو علی کُردی، وکیل دادگستری، ساکن مشهد مرکز استان خراسان رضوی، پس از حضور در شعبه ۹۰۱ بازپرسی دادسرای انقلاب مشهد درحالی که با اعمال تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری از حق انتخاب وکیل برای خود محروم بود تفهیم اتهام شد. بازپرس از قبول وکیل وی استنکاف ورزید او به فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروههای مخالف نظام جمهوری اسلامی) متهم است و جلسه دادرسی این وکیل دادگستری  ۱۱ تیر برگزار می شود.

🔸عبدالله حمزه شهروند اهل سقز همچنان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه اداره اطلاعات محبوس شده است. او از داشتن وکیل و ملاقات با خانواده محروم شده است.

۱۴۰۲/۴/۱۱

🔸با وجود گذشت ٣٣ روز از دستگیری مختار منبری، وی همچنان در بازداشت به سر می‌برد و علی‌رغم پیگیری‌های خانواده، نیروهای امنیتی پاسخ روشنی در رابطه با دلیل بازداشت و یا اتهامات او ارائه ندادند. یک منبع مطلع به کردپا گفته است که تا به این لحظه او از ملاقات با خانواده و یا دسترسی به وکیل محروم بوده است. مختارمنبری، اهل روستای نییه‌ر سنندج، هشتم خردادماه و بدون ارائه حکم قضایی بازداشت شده بود.

🔸 در ماه گذشته میلادی دست‌کم حکم اعدام ۵۲ زندانی در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران به اجرا در آمده است. ماه گذشته ۱۴۲ زندانی اعدام شده بودند که آمار اعدام شدگان در ماه ژوئن نسبت به ماه می‌۹۰ مورد معادل ۶۳٪ کاهش داشته است. از مجموع زندانیانی که اعدام شده‌اند ۱۴ مورد معادل ۲۷٪ کل موارد زندانیان بلوچ بوده‌اند و دست‌کم پنج زندانی کُرد (۱۰٪ کل موارد) از جمله یک زندانی سیاسی به نام هیمن مصطفایی طی ماه گذشته اعدام شده‌اند.

🔸به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه دهم تیرماه ۱۴۰۲، خسرو علیکردی در شعبه ۹۰۱ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد تفهیم اتهام شد.

🔸کافه نقطه در مشهد که به تازگی افتتاح شده بود و همچنین کافه جز در تهران پلمب شدند فرماندهی انتظامی بندرعباس نیز اعلام کرد که چهار کافه‌ ونیز، لیان، چوبی، دوچرخه و یک باشگاه بدنسازی به دلیل «عدم رعایت شئونات اسلامی» پلمب شدند.

🔸پیمان منبری اگر به قتل نمی‌رسید امروز ۲۷ ساله می‌شد . پیمان اهل و ساکن روستای “نییه ر” سنندج بود. لو دو ترم در دانشگاه تحصیل کرد ولی بعد از فوت پدرش دانشگاه را رها کرد تا معیشت ۶ خواهر و برادر و مادرش را تأمین کند. وی استادکار نرده استیل بود.و تنها یک هفته قبل از شهادت، نامزد کرده بود.  پیمان که برای اعتراضات به خیابان رفته بود، در روز ۱۶ مهر ۱۴۰۱، در سنندج از پشت سر هدف گلوله‌ی جنگی قرار گرفت.

🔸مهشید اسحاقی دانش‌آموخته‌ی کارشناسی ارشد فلسفه‌ی هنر از دانشگاه هنر که در تاریخ ۹ خرداد بازداشت شده بود، در روز ۷ تیر به قید وثیقه‌ی یک میلیارد تومانی آزاد شد.

🔸محکومیت گلرخ ایرایی، زندانی سیاسی سابق، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به پنج سال حبس و مجازات های تکمیلی تقلیل یافت. خانم ایرایی پیشتر در دادگاه بدوی به هفت سال حبس و مجازات های تکمیلی محکوم شده بود.

🔸به گزارش حال وش عبدالواحد شهلیبر، عبدالنصیر شه بخش، اسامه شه‌بخش (نارویی) و حامد محمدی نیک با وجود گذشت چند روز از بازداشت توسط نیروهای امنیتی کماکان در وضعیت بیخبری بسر میبرند.  عبدالواحد شهلیبر از افراد کلیدی انتظامات مسجد مکی در تاریخ ۳ تیرماه ۱۴۰۲، از سوی دادسرای عمومی و انقلاب زاهدان احضار شد. بر اساس گزارش‌ها میلاد ارسنجانی، فعال مدنی، صبح یک‌شنبه در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل پدرش بازداشت شد. آرشام رضایی، کنشگر مدنی، در توییتی نوشت مأموران امنیتی این زندانی سیاسی پیشین را که آبان ۱۳۹۸ و شهریور ۱۴۰۱ نیز بازداشت شده بود، به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

🔸دکتر احسان سلطانی، فوق تخصص جراحی سرطان در مشهد، که به خاطر حمایت از اعتراضات، چندبار احضار و تهدید شده، سه‌شنبه شب ۶ تیر در مطبش با چاقو مورد حمله قرار گرفت و به شدت زخمی شد. مقامات مدعین «مهاجم، از بیماران سابق بوده»، در حالی که روش حمله مشابه قتل کاظم سامی است.

🔸مادر جاوید نام ابوالفضل امیرعطایی، نوجوان ۱۶ساله کشته شده توسط ماموران امنیتی اعلام کرده که ماموران وزارت اطلاعات به خانواده وی گفته‌اند برای مراسم چهلم ابوالفضل باید از آنها اجازه بگیرند. وی اعلام کرد اما ما اجازه‌ای نخواهیم گرفت و مراسم‌مان را برگزار خواهیم کرد. وی همچنین اعلام کرد: از وقتی نوشتم «ماهم رفت، ماهت بمیرد آسمان»، تلفن‌های تهدیدآمیز شروع شد.

 

منبع اخبار: اتحاد‌ بازنشستگان – هرانا

 

قبلی «
بعدی »
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: