علی خداییِ مُلــوّن

  • خرداد ۲۷, ۱۴۰۲
  • دیدگاه غیر فعال شده است
اسماعیل گرامی

 

با تصویب افزایش حقوق های ۲۷٪ و ۲۱٪ توسط “شورای عالی کار” برای سال ۱۴۰۲، علی خدایی بعنوان یکی از اعضای به اصطلاح کارگری این شورا، جهت توجیه کردن این افزایش حقوق ناعادلانه گفت “اگر چه افزایش حقوقها پائین تصویب شده اند ولی وزیر کار وعده داده است که سال آینده تورم کنترل خواهد شد”. اما در همین چند روز پیش (ایلنا- بیست و چهارم خرداد) او در خطاب به وزیر کار مطالبی را گفته است که لازم میباشد به آنها نظری بیاندازیم. در رابطه با “قول و وعده” او میگوید ” قرار نیست کار تعیین دستمزد در شورایعالی کار با قول و وعده بگذرد، قرار است ماده ۴۱ قانون کار اجرا شود ” و در جای دیگر همین مطلب میگوید ” من تعجب می‌کنم مگر امورات مملکت که به سرنوشت نیمی از جمعیت مربوط است، باید معطوف به قول و وعده باشد؟!”. این جملات اعتراضی که امروز علی خدایی بسیار آتشین و مُلــوّن وار بیان میکند، همان اعتراضاتی است که ما به خود او میکردیم وقتیکه او سخن از “وعده های حکومت در کنترل تورم” میکرد! در آن روزها او با فریبکاری تمام، تلاش داشت که ما قبول کنیم که “امورات مملکت که به سرنوشت نیمی از جمعیت مربوط است، میتواند معطوف به قول و وعده باشد”. علی خدایی از آن جهت امروز “قول و وعید” را زیر سوال میبرد که به این مسئله پی برده است که کارگران و بازنشستگان به آن درجه از آگاهی رسیده اند که این حکومت نه میتواند و نه میخواهد که تورم را کنترل کند و هر نوع وعده ای در این رابطه فریبی بیش نیست! به هرحال او همواره در تلاش است که با شگردها و جملات فریبکارانه از شعله ور شدن اعتراضات کارگران و بازنشستگان جلوگیری نماید، او یا آنها را جاهل فرض میکند که هر لاطائلاتی را باور کنند و یا آنها را افرادی نسیان زده میداند که گویا سخنان و عملکرد او را فراموش کرده اند!
در بخشی از این گزارش میخوانیم ” باید گفت ما با نمودار و عدد و رقم سیر نمی‌شویم؛ کارگران به مرغ و گوشت و تخم مرغ و لبنیات نیاز دارند؛ کارگران به مسکن و زندگی شایسته نیاز دارند؛ آیا نمی‌بینید که امروز همه‌ی اینها از کارگران دریغ شده و هر روز اوضاع معیشتی وخیم‌تر می‌شود؛ برای اینها جواب و جوابیه‌ای دارید؟ چه پاسخی به این واقعیت‌های مسلم می‌دهند؟ ” اگر خواننده این سطور، نداند که این سخنان از دهان چه کسی بیرون آمده، در به در دنبال چنین فرد مبارز، واقع بین و دادخواهی میگردد تا او را نماینده کارگران و بازنشستگان انتخاب کند!! اما گوینده این جملات کسی نیست جز نماینده کارفرما (حکومت) علی خدایی که برای فریب کارگران و بازنشستگان دارد اشک تمساح میریزد! کسی که افزایش حقوق ۲۷٪ و ۲۱٪ را تصویب کرد درحالی که تورم در پایان سال ۱۴۰۱ بیش از ۵۰٪ بود و طبق گفته خودش “در دو ماه ابتدای سال ۱۴۰۲ این افزایشها از میان رفته است”.
جالب اینجاست که در رابطه با افزایش حقوقها علی خدایی میگوید “امسال در زمینه‌ی اجرای قانون، تخلف آشکار صورت گرفته است”! باید از او سوال کرد اگر تخلف آشکار صورت گرفته پس چرا مصوبه را امضاء کردی؟ چرا قانون را زیر پا گذاشتی؟ افزایش حقوق بازنشستگان چه ربطی دارد به “شورای عالی کار” که تو یکی از اعضای آن بودی؟ آنچه را که علی خدایی ” تخلف آشکار امسال ” مینامد، برنامه ای بوده است (قدم اولی بوده است) برای پیشبرد “تخلفهای آشکار سالهای آتی”. در این رابطه بی جهت نیست که همپالگی های علی خدایی، در جهت توجیه کارهای او هستند و برای سر پوش گذاشتن بر روی این تخلفهای آشکار تا قدم بعدی، برای زمان خریدن، سخن از دیوان عدالت اداری میکنند!

اسماعیل گرامی
کارگر بازنشسته
۲۶ خرداد ۱۴۰۲

قبلی «
بعدی »
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: