اخبار دستگیریها، زندان و اعدام ها

  • خرداد ۲۵, ۱۴۰۲
  • دیدگاه غیر فعال شده است
سازمان زندانیان

۱۵ خرداد تا  ۲۵ خرداد ۱۴۰۲

🔸یاسر الوندیانی و نعمت افشار ۲ تن از مصدومان چشم در خیزش انقلابی که بینایی یک چشم خود را از دست داده‌اند، در مقابل بنر شهرداری تهران که مصدومان چشم را دروغگو خطاب می‌کند ایستاده‌اند. این عزیزان سند زنده جنایتی هستند که قابل انکار نیست.

🔸روستای “لُر” از توابع اسلام‌آباد غرب توسط نیروهای حکومتی محاصره شده و این نیروها با سلاح نیمه سنگین در اطراف روستا مستقر شده‌اند و فضای شهر نیز کاملاً امنیتی شده است. درگیری امروز مرتبط با کشته شدن سجاد امیری عضو سپاه پاسداران است که چند روز پیش در کرمانشاه به دست افراد مسلح ناشناس کشته شد.

🔸همزمان با اعتصاب گسترده در سقز، نیروهای حکومتی با مستقر شدن در سطح این شهر درصدد به خشونت کشیدن برپایی تجمع اعتراضی برآمدند. این اعتصاب گسترده در اعتراض به بازداشت خانواده‌های دادخواه و تغییر هدفمند آرامستان آیچی انجام گرفت.

🔸یک شهروند به نام کاوه بهمنی اهل سنندج و کارمند دانشگاه این شهر، توسط نیروهای حکومتی مورد ربایش قرار گرفت و به مکان نامعلومی انتقال داده شد.

🔸پهبادهای انتحاری سپاه پاسداران ساعات اولیه بامداد روز سه‌شنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۲، چندین نقطه را در ارتفاعات کوسالان شهرستان سروآباد واقع در مابین روستاهای رًزاو و سلین هدف قرار داده‌اند. سپاه پاسداران ابتدا با حملات توپخانه‌ای و سپس با یورش پهبادهای انتحاری نقاطی از کوهستان کوسالانش را هدف قرار دادند. همچنین گزارش‌هایی از درگیری‌های پراکنده نظامی در این ارتفاعات دریافت شده است. در درگیری امروز میان سپاه و پژاک دست‌کم یک عضو سپاه پاسداران کشته شده است.

🔸از ساعت ۷:۳۰ دقیقه صبح روز سه‌شنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۲، بالگردهای نظامی بر فراز آسمان شهر سنندج با ارتفاع پایین در حال پرواز هستند.

🔸ویس کرمی: خدا، پیامبر و ائمه هم با مردم شفاف نبودند، یعنی به مردم دروغ گفتند و فریب دادند. ویس کرمی نماینده خرم آباد در مجلس معتقد است: نباید با مردم شفاف بود و همه چیز رو بهشون گفت، چون خدا هم با مردم شفاف نیست!

🔸علی قلیلو، فعال مدنی و زندانی سابق سیاسی که به مدت ۵۰ روز در کمپ دیپورتی شهر وان ترکیه محبوس بود، با تلاش‌های رسانه‌ای و یاری فعالان حقوق بشر آزاد شد. وی در پیامی ویدئویی با استمداد از فعالان و نهادهای حقوق بشری خواهان یاری آنها جهت ترک ترکیه و رسیدن به کشور امن سوم شد.

🔸محمدصادق‌ کوشکی، فعال سیاسی حامی حکومت، با سکولار خواندن لایحه قانون حجاب اجباری گفت:‌ «من مطمئنم خیلی از کسانی که در جامعه ما مرتکب بی‌حجابی می شوند و برای آن‌ها چند میلیون پول خرد است، حاضرند که یک ماه جریمه بی‌حجابی را یک‌جا بدهند.»

‏‌ 🔸حسین عابدینی از معترضینی که یک چشم خود را با شلیک ماموران جمهوری اسلامی از دست داده است توسط وزارت اطلاعات احضار شد.

🔸کاملیا سجادیان، مادر محمدحسن ترکمان از جانباختگان خیزش سراسری شهریور ۱۴۰۱ در صفحه اینستاگرامش از تهدیدهای جانی علیه خود خبر داد. او نوشت: «در این چند روز حجم زیادی از تهدیدهای جانی علیه من شکل گرفته است که خیلی شفاف و با صراحت از ترور من گفته شده و اینکه قطعا مرا از سر راه بردارند، حالا برای این تهدیدها خیلی خوشحالم، خوشحالم که حریف خشمم نیستند»

‏‌ 🔸مریم_تقی‌زاده دزفولی  از بازداشت شدگان اعتراضات که با قید وثیقه آزاد شده بود، در تاریخ ۱۷ خرداد با یورش ماموران به منزلش مجددا بازداشت شد.

🔸۳شنبه ۲۳ خرداد۱۴۰۲، شماری از کسبه و بازاریان معترض در شهر سقز، دست به اعتصاب زدند و از انجام فعالیت های روزمره خود امتناع کردند. شهرداری سقز به “اعمال تغییرات هدفمند در آرامستان آیچی علی الخصوص در اطراف مزار مهسا امینی” مشغول است که با موجی از واکنشهای منفی همراه بوده.همزمان بااین اعتصاب گسترده ، نیروهای حکومتی با مستقر شدن در سطح این شهر درصدد به خشونت کشیدن برپایی تجمع اعتراضی برآمدند.

🔸در۲۱ خرداد ۱۴۰۲ سرکوب‌گران اطلاعات ایلام ۶تن از فعالان شهر سرابله را بازداشت کردند.همچنین ۱۳شهروند در شهرهای آذربایجان، کردستان و ایلام بازداشت شده‌اند.

🔸آغاز به کار انجمن خانواده‌های دادخواه آبان: هدف از تشکیل این انجمن را «یادآوری جنایات رخ داده در آبان۹۸،مستندسازی و تشکیل پرونده برای دادخواهی آن قتل‌عام» اعلام کرد.

🔸حراست دانشگاه هنر ۴۰تن از دانشجویان را به بهانه پوشش نامناسب«تعلیق مشروط» کرده.به این معنا که چنانچه دانشجویان بدون پوشش مقنعه در دانشگاه حضور یابند، حکم تعلیق آنها اجرا می‌شود.همچنین دانشگاه هنر در پیامکی به دانشجویان اعلام کرده است پوشش «مقنعه» از این پس اجباریست.

🔸 حکم ۵ سال حبس ساسان چمن‌آرا، هنرمند ایلامی در تهران تایید و احضاریه به وی ابلاغ شد. این هنرمند در جریان جنبش “ژن، ژیان، ئازادی” بازداشت شده بود.

🔸خانواده پویا مولایی راد می‌گویند حکومت جسد پویا را برای خاکسپاری به خانواده نمیدهند.

🔸روز دوشنبه ۲۲ خرداد سمانه نوروزمرادی  در دادسرای اوین تفهیم اتحاد شد. اتهامات وی مدیریت یک کانال تلگرامی و «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است. وی قبلا نیز بازداشت شده بود و به علت بیماری در فروردین ماه ۱۴۰۰ با تعویق مجازات آزاد شده بود.

🔸یک نظامی ارتش با هویت سروان “سجاد محرم‌زاده” به طرز مشکوکی به قتل رسیده است. خانواده این نظامی با ارائه تعهد کتبی مبنی بر عدم اطلاع‌رسانی، جنازه را تحویل گرفته و در فضای امنیتی به خاک سپردند

🔸فاطمه_حیدری، خواهر جواد حیدری از کشته‌شده‌های اعتراضات اخیر در اکانت توئیتر خود نوشت  :در پرونده‌ی ‌مجاهدکورکور، امثال عجمیان و مزدور‌های همیشه در صحنه‌تان وجود ندارند تا به بهانه‌ی آنها جان عزیزانمان را بگیرید. خانواده‌ی کسانی که در ۲۵ آبان در ایذه کشته شده‌اند فریاد می‌زنند قاتل عزیز ما، مجاهد کورکور نیست اما مثل همیشه برایتان اهمیتی ندارد.

🔸انجمن قلم آمریکا با صدور بیانیەای بازداشت آتنا فرقدانی، کاریکاتوریست و نقاش ایرانی را محکوم و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط او شد.

🔸فرهاد شیخی فعال کارگری به قید کفالت یکصد میلیونی موقتاً از ندامتگاه کرج آزاد شد. فرهاد شیخی روز ۷ خرداد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. وی در بهمن ماه نیز دو هفته بازداشت شده بود و با صدور بخشنامه عفو آزاد شده بود.

🔸محمدنوید بادامی دانشجوی ادبیات دانشگاه بهشتی که پیش‌تر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌ بود، در تاریخ ۲۲خرداد به قید وثیقه‌ی ۷۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد. پرونده‌ی این دانشجو با اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت” به دادگاه انقلاب ارسال شد

🔸 پس از ممنوع‌الورودی غیرقانونی نزدیک به ۴۰ نفر از دانشجویان به بهانه پوشش نامناسب، اینبار و در اقدامی تازه حراست این دانشجویان را تعلیق مشروط کرده‌است، به این معنا که اگر دانشجویان بار دیگر بدون پوشش مناسب (مقنعه) در دانشگاه حضور یابند، حکم تعلیق آنان اجرایی خواهد شد.

🔸بر اساس گزارش دانشجویان روز گذشته در دانشگاه شهید بهشتی، رئیس دانشکده‌ی اقتصاد و علوم سیاسی در حین برگزاری امتحان برای دانشجویانی که مقنعه بر سر نداشتند مزاحمت ایجاد کرد. همچنین دانشجویان را تهدید کرده است که درصورت تکرار، آنها را از شرکت در امتحان منع خواهد کرد.

🔸بر اساس حکم کمیته بدوی، محمدجواد توازنی‌زاده دانشجوی ارشد آهنگسازی دانشگاه هنر به دو نیمسال منع موقت از تحصیل با احتساب سنوات (حداکثر مجازات ممکن) محکوم شد. لازم بذکر است که این دانشجو نیمسال قبلی را حذف کرده بود و این محرومیت موقت برای او به نوعی در حکم اخراج از دانشگاه است.

🔸‏پدرام معینی دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی سیاسی دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات، در روز یکشنبه، ۲۱ خرداد، توسط نیروهای امنیتی در شهر بانه بازداشت شد.این دانشجو پیش‌تر نیز در تاریخ ۲ مهر در منزل شخصی خود و با ضرب و شتم بازداشت شده بود. از وضعیت و نهاد بازداشت کننده‌ی ایشان اطلاع دقیقی در دست نیست

🔸 پایگاه‌ اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل سنت زاهدان نوشت: «طبق برنامه‌ریزی و نوبت قبلی، مولوی عبدالحمید امسال به عنوان زائر قصد تشرف به حج را داشتند، اما بنابر اعلام برخی از مسئولان وزارت اطلاعات، با سفر حج ایشان مخالفت شده است»

🔸به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز یکشنبه ۲۱ خرداد ماه ۱۴۰۲، ناهید شقاقی، فعال حقوق زنان و از اعضای ندای زنان ایران، ساکن تهران، با دریافت ابلاغیه‌ای کتبی از سوی شعبه یک اجرای احکام دادسرای اوین، برای تحمل دو سال و سه ماه حبس تعزیری احضار شد.

🔸زهرا سعیدیان‌جو، خواهر میلاد سعیدیان‌جو از کشته‌شده‌های اعتراض‌های زن‌ زندگی آزادی در ایذه در حساب توئیتر خود نوشت: «جان برادرم میلاد را گرفتند و حالا می‌خواهند جان مجاهد کورکور را بگیرند. بارها گفته‌ام قاتل برادرم مجاهد کورکور نیست، به‌دروغ می‌خواهند جانش را بگیرند»

🔸جان مجاهد کورکور در معرض خطر جدی اعدام است. برخی گزارش‌ها حاکی از انتقال مجاهد کورکور به سلول انفرادی زندان شیبان اهواز جهت اجرای حکم اعدام است.

🔸پرهام نکوطلبان، دانشجوی پزشکی ورودی ۹۷ دانشگاه علوم پزشکی قم، با رای شورای انضباطی مرکزی وزارت بهداشت به چهار ترم محرومیت از تحصیل با احتساب سنوات و تبعید تحصیلی به سمنان محکوم شد.

🔸ایوب غیبی_پور، ۲۸ ساله و ساکن اهواز که  در ۲۲ آبان سال گذشته با یورش ماموران به منزل خانوادگی بازداشت شده بود، به اتهامات توهین به سران کشور، تبلیغ علیه نظام و ارتباط با شبکه‌های بیگانه به ۱۰ سال حبس محکوم شد

قبلی «
بعدی »
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: