گزارش تجمع معلمان شیراز در دوم دیماه ۱۴۰۰

  • دی ۳, ۱۴۰۰
  • دیدگاه غیر فعال شده است

پس از بیانیه شورای هماهنگی تشکل های فرهنگیان ایران مبنی بر برگزاری تجمع اعتراضی در دوم دیماه، هیئت مدیره انجمن صنفی فارس و دیگر کنشگران فعال استان زیر فشار بی سابقه ای از طرف نیروهای امنیتی قرار گرفتند. در شروع هفته گذشته ابتدا توسط مدیر کل سازمان آموزش و پرورش فارس دعوت شده و حدود سه ساعت با مدیر کل صحبت کردند و از روز یکشنبه موج تلفن ها و احضارها از سوی نهادهای امنیتی و اطلاعات کشوری آغاز شد. از همان ابتدا ناهماهنگی مشهودی بین اطلاعات کشوری و نهادهای امنیتی دیده می شد به این صورت که اطلاعات کشوری ضمن تایید برگزاری تجمع از هیئت مدیره درخواست می کرد که کنترل برنامه را در دست گرفته و اجازه ندهد افراد خاصی با تکروی تجمع را به انحراف بکشانند اما نهادهای امنیتی با قاطعیت خواستار لغو تجمع بودند.
اعضای هیئت مدیره در آخرین جلسه خود با نیروهای امنیتی در روز چهارشنبه پیشنهاد برگزاری تجمع در حیاط اداره کل را ارائه دادند اما نهادهای امنیتی همچنان بر لغو تجمع اصرار می ورزیدند. نهادهای امنیتی پس از ناامیدی از لغو تجمع در عصر روز چهارشنبه اقدام به ارسال هزاران پیامک تهدیدآمیز بدای معلمان فارس کردند مبنی بر اینکه با توجه به قوانین موضوعه برگزاری هر گونه تجمع ممنوع می باشد. ارسال کنندگان پیامک با آگاهی از اینکه برگزاری تجمع طبق قانون اساسی ممنوع نیست از اصطلاح گنگ و نامفهوم (قوانین موضوعه) استفاده کرده بودند.
از همان ابتدا، جو حاکم بر گروههای مجازی استان فارس حاکی از بی توجهی به این پیامکها و تصمیم برای شرکت در تجمع بود.
صبح امروز ماموران نیروی انتظامی و نیروهای ویژه با بستن دو سر خیابان معدل، مانع ورود معلمان شدند. بسیاری از معلمان در ضلع شرقی خیابان معدل با دیدن این سد امنیتی و به تصور اینکه تجمع لغو شده برگشتند اما معلمانی که از ضلع غربی خیابان معدل به طرف سازمان می آمدند با تشکیل یک هسته اولیه شروع به سر دادن شعار کردند. نیروهای گارد ویژه ابتدا با ایجاد رعب و وحشت و حتی استفاده از اسپری فلفل سعی در پراکنده کردن آنان داشتند اما وقتی با جمعیت مصمم و انبوه معلمان روبرو شدند اجازه دادند که تجمع در دو سوی خیابان شکل بگیرد.
نکته قابل توجه در این تجمع، همراهی و تایید رهگذران و رانندگانی بود که از میان این جمعیت عبور می کردند. نکته قابل توجه دیگر حضور چشمگیر زنان معلم بود که با شجاعت سینه به سینه نیروی انتظامی و گارد ویژه ایستاده و شعار می دادند.
معلمان با سر دادن شعارهایی مانند (آموزش رایگان، حق فرزند ایران)، ( نیروی انتظامی، تو هم شاگرد مایی) و شعارهایی در اعتراض به لایحه تصویب شده توسط مجلس تا ساعت ۱۲ به تجمع ادامه دادند.
لازم به ذکر است قبل از شکل گیری تجمع سه نفر از اعضای هیئت مدیره انجمن فارس در محوطه سازمان آموزش و پرورش بازداشت شدند و در پایان تجمع نیز یک عضو عادی انجمن و یک معلم فعال که در سر دادن شعارها معلمان را هدایت می کردند بازداشت شده که همگی تا ساعت ۱۹ روز پنج شنبه آزاد شدند.

قبلی «
بعدی »
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: