بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران در‌اعتراض به تداوم بازداشت حیدر‌ قربانی

  • تیر ۳, ۱۳۹۹
  • دیدگاه غیر فعال شده است

حیدر قربانی از اعضای اتحادیه آزاد ‌کارگران ایران روز هجدهم خرداد توسط مأمورین وزارت اطلاعات در‌ منزل شخصی اش دستگیر شد. از همان زمان تاکنون در بند ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی قرار دارد. در طول مدت بازداشت تنها دو‌بار تماس تلفنی بسیار‌ کوتاه با خانواده اش داشته است و خانواده او در بی اطلاعی کامل از سرنوشت و دلیل دستگیری و اتهامات وی میباشند.
حیدر قربانی کارگر ساختمانی و از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران و انجمن صنفی کارگران فصلی و ساختمانی است. کارگران ساختمانی به دلیل فصلی بودن کارشان همواره ماههای زیادی از سال‌ را ناچاراً بیکار میگردند و کوچکترین حمایت دولتی از این بخش از طبقه کارگر در‌ ایام بیکاری وجود ندارد. بیمه بیکاری کارگران فصلی نیز که چند سالی است اجرایی میشود فاقد کمترین‌ میزان حمایت از کارگران است و کوچکترین تأثیری در ایام بیکاری کارگران ندارد.
در‌شرایطی که مردم ایران علی الخصوص طبقه کارگر زیر بار فشار فزاینده ی هزینه های سرسام آور ‌زندگی کمر خم‌ کرده است و میزان دستمزد و درآمد کارگران چندین برابر زیر خط فقر است، قطعاً کارگران ساختمانی با وجود چند ماه بیکاری در طول سال در شرایط معیشتی به شدت بغرنجی به سر‌میبرند.
اما کارگران اگر بخواهند‌ کوچکترین فعالیتی در راستای مطالبات و‌حقوق صنفی خویش داشته باشند از سوی نهادهای امنیتی مورد سرکوب و دستگیری قرار میگیرند و با امنیتی جلوه دادن فعالیتهای صنفی، کارگران را با احکام قضایی حبس و زندان روبرو‌ میکنند.
حیدر قربانی نمونه ی یکی از هزاران کارگری است که تنها و تنها به دلیل پیگیری مطالبات صنفی و طبقاتی خویش و اعتراض به وضعیت فلاکتبار‌ معیشتی تحمیل شده به کارگران توسط نهادهای امنیتی دستگیر و بازداشت میگردد.
تلاش نهادهای امنیتی و قضایی در سرکوب و زندانی کردن کارگران مبین این واقعیت است که نهادهای حاکمیتی در دفاع از منافع سرمایه داران که مجموعه ای از مافیای رانتخوار و اختلاسگر هستند و خودِ دولت نیز بعنوان بزرگترین کارفرمای کشور در رأس این هرم سرمایه داران قرار دارد از هیچ عملی فروگذار نمیکند.
در همین راستاست که حید قربانی را دستگیر کرده و مورد بیشترین فشارها قرار میدهند و همچنین جعفر عظیم زاده دبیر هیأت مدیره اتحادیه و شاپور احسانی راد‌ عضو‌ هیأت‌ مدیره را با احکام طولانی مدت زندان محبوس مینمایند و ده ها و صدها کارگر و‌ معلم و مزدبگیر را یا زندانی کرده یا مورد تعقیب‌ قضایی‌ قرار‌ داده اند.

اتحادیه آزاد‌ کارگران ایران ضمن اعتراض به تداوم بازداشت حیدر قربانی خواهان آزادی فوری و بیقید و شرط اوست و از تمامی کارگران و نهادهای کارگری در داخل‌ و‌ در‌سطح بین المللی ‌میخواهد تا نسبت به دستگیری و‌ زندانی کردن کارگران در ایران دست به اعتراض بزنند.

اتحادیه آزاد‌کارگران ایران- سوم تیرماه نود و نه

قبلی «
بعدی »
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: