گزارشی ازاولین سمینار هم اندیشی انجمن‌های صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی استان کردستان

  • بهمن ۲۶, ۱۳۹۸
  • دیدگاه غیر فعال شده است

اولین سمینار هم اندیشی انجمن‌های صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی استان کردستان در شهرستان مریوان برگزار شد.

سمینار در روز چهارشنبه ۱۳۹۸،۱۱،۲۳ در جلسه نوبت صبح برگزار شد. سمینار با گزارشی از کارهای و پیگیریهای کانون استانی آغاز شد، کار های حاشیه ای و جزیی همانند جلسه با ادارات کار و تامین اجتماعی و فنی حرفه ای،حضور در مجمع عمومی انجمن ها،شناسنامه دار کردن کارگران ساختمانی یا جلسه با صدا و سیما و تعاونی مصرف و مسکن،جلسه با بانک توسعه و تعاون و غیره که چیز قابل توجهی یا کار اساسی صورت گرفته ای برای کارگران دربر نداشت. عملا تمام این حرفها تکرار مکررات است و هیات مدیره های انجمن های صنفی توان اگاهی بخشی و سازماندهی کارگران ساختمانی را ندارند،و عدم این سازماندهی، شرایطی را بوجود آورده است که کارگران تا رسیدن به خواست و مطالبات برحقشان فاصله زیادی داشته باشند. هر کدام از انجمنها با ارائه مشکلات خود از جمله حوادث ناشی از کار،بیمه،دستمزدها، قرادادها،مشکلات کارگران مهاجر و مسایل دیگر باهم به گفتگو و رایزنی پرداختند.راهکارهایی ارائه شد که از طرف کانون استانی یاداشت و قرار شد کانون در این راستا پیگیریهای لازم را به انجام برساند.

در جلسه نوبت عصر موضوع جلسه تعیین دستمزدها در سطح استان بود.

انجمهای صنفی استان با توجه به وضعیت نامناسب معیشت مردم و تورم که استان کردستان با نرخ تورم ۵۰/۸بالاترین نرخ تورم در بین استانهای کشور را دارد و از جمله بیکاری فراوان، اقدام به تعیین دستمزدها در اکثریت حرفه های ساختمان نمودن و جهت ارائه در جلسه فردای همان روز با مدیر کل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی و تلاش در اجرایی کردن این دستمزدها، گفتگوهایی صورت گرفت.جلسه روز پنج شنبه ۱۳۹۸،۱۱،۲۴ با حضور مدیر کل اداره کار،تعاون و رفاه اجتماعی که با حضور هیات مدیره انجمهای استان و تعدادی از اعضای عادی انجمن مریوان برگزار شد،جلسه ای کاملا نمایشی و فرمالیته بود. با توجه به وضعیت موجود در جامعه از جمله افزایش سریع قیمتها،بیکاری،تورم افسار گسیخته در سال جاری و در کل شرایط نامناسب معیشتی کارگران،این گونه سمینارها و جلسات را بسیاری از ادارات و نهادها و مسیولان برگزار میکنند اما هیچ خروجی قابل توجه و دستاوردی را برای کارگران به ارمغان نمی اورد.بهتر شدن زندگی کارگران تنها در گرو اتحاد و ایجاد تشکلات مستقل کارگری است.

در این جلسه انتظار میرفت از سوی مدیر کل از این جو نا امیدی و بحران کارگران ساختمانی کاسته شود و اقداماتی فوری در جهت بهتر شدن وضعیت کارگران استان صورت بگیرد.
اقای جهانبین معاون اداره کل کار،تعاون و رفاه اجتماعی استان کردستان در این سمینار گفت:اگر قانون اجازه بدهد یا چندین نهاد مانند صعنت و معدن یا اتاق اصناف و…اگر راضی باشند، این قیمتها مصوب و اجرایی میشود. اقای جهانبین به خوبی میداند هیچ قانونی به نفع کارگران تصویب و اجرا نمیشود و اگر هم باشد پر از اشکال است.

امروز دستمزد در بین کارگران کردستان برای زندگی کردن نیست بلکه برای زنده ماندن است واقعا شرم اور است کار کردن در شرایط سخت و ناامن ساختمان،آن هم تنها برای زنده ماندن

تا زمانی که کارگران تشکل مستقل و نماینده واقعی نداشته باشند،هیچ یک از خواستهای کارگران تحقق نمی یابد و وضعیت اسفبار کارگران ساختمانی هر روز از این بدتر میشود.

ظفر یوزی – عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان کامیاران

قبلی «
بعدی »
%d