‍ راهی جز اتحاد و همدلی برای برآورد کردن مطالباتمان نیست

  • دی ۲۸, ۱۳۹۸
  • دیدگاه غیر فعال شده است

آرمان شکری
دبیر سندیکای کارگران فصلی و ساختمانی

ما کارگران شرکت شایگان مهر آپادانا_ خط انتقال آب سد گاران شهرستان مریوان فقط دستمزد یک ماه از سال ۹۸ را دریافت کرده ایم و با اعتصاب کارگران و تعطیلی کارگاه و شرکت تقریبا ۲ ماه است بلا تکلیف مانده ایم.
قبل از تعطیلی شرکت ، کارگران تمام راههای قانونی را جهت پیگیری مطالبات و دستمزدهای معوقه خود پیش گرفتند و از کلیه ارگان های زیربط جهت احقاق حقوق خود اقدام کردند . بانک ها و ارگان های مربوطه با مصادره کردن اموال و دارایی های شرکت به مطالبات خود از شرکت دست یافتند و در این میان تنها سر کارگران شرکت بی کلاه ماند و دستشان به جایی بند نمانده است.
حالا کارگران مانده اند دست خالی و کلی مطالبات وصول نشده از شرکت و از آن طرف با شرکتی فراری طرف هستند که ظاهرا با چندیدن ماه پیگیری کارگران هیچ ارگانی زیر با مسئولیت شرکت نمی رود‌ . اداره کار ، امور آب و … تنها یک جواب مشترک دارند که باید یا صبر کنیم یا به آنها مربوط نیست.
حقیقتا از نامه نگاری و جلسه گذاشتن ادارات مذکور بریدیم و خسته شده ایم ازین که هیچ نتیجه ای نگرفتیم و در نهایت تصمیم گرفته ایم از مجرای استانداری کردستان موضوع را پیگیری کنیم .
امروز ۲۸ دی ماه با تجمع کارگران در مقابل استانداری کردستان اقدام به پیگیری مطالبات برحقمان کردیم بماند که انتظامی استانداری فورا با تهدید و فشار کارگران را متفرق کردند طبق روال معمولشان و نهایتا با ارجاع درخواستمان به اداره آب منطقه کردستان کارگران را به این اداره پاس دادند.
با برخورد ناپسندانه ای که اداره آب منطقه کردستان با کارگران داشتند به این نتیجه رسیدیم که ظاهرا استان هم زیر بار مسیولیتشان نمیروند و ادارات مربوطه یکی پس از دیگری خودشان را از مسئولیت پذیری تبرئه می کنند.

موضوعی که برای ما کارگران روشن نیست این است که چرا ادارات دولتی و مسئول و نهادهای صدور مجوز به شرکتها ضمانت نامه و تضمین تمام امور را از شرکتها میگیرند جز ضمانت حقوق کارگران؟
تنها دلیل وضع موجود عدم انسجام و اتحاد جدی کارگران و تشکل مستقل خود برای پیگیری و تحقق حقوق از دست رفته امان است .

به نقل از : کانال تلگرام انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی مریوان و سرواباد

قبلی «
بعدی »
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: